Alman koalisyon hükümetinin tarımsal dizel sübvansiyonunun kaldırılmasını ve planlanan araç vergisi muafiyetini protesto eden çiftçiler haftaya protesto eylemleri ile başladı. 

Protestocular şimdilik ağırlıklı olarak yol kapatma eylemleri yapıyor. Kuzeydeki Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde 06:00 ile 09:00 saatleri arasında tüm otoyol traktörlerle kapatıldı. Bölgesel yayın kuruluşu NDR'ye göre eyleme yüzlerce çiftçi katıldı. Çiftçilere, kamyonlar için geçiş ücretlerinin artırılmasını kabul etmeyen kamyon şoförleri de dahil oldu.

Çiftçiler ayrıca Aşağı Saksonya eyaletindeki Ter Apel ve Rütenbrock arasındaki sınır kapısını da bloke etti. Eyalette farklı noktalarda eylemler yapıldığı belirtildi.

Sabah erken saatlerde Venlo'dan Duisburg'a giden A40 otoyolunda da bir eylem yapıldı. Ancak bu eylem sona erdi.

Dün gece onlarca çiftçi traktörleriyle Berlin'in merkezindeki Brandenburg Kapısı'na geldi. Bu çiftçilerin bugün eylem yapacağı belirtildi.

Alman koalisyon hükümetinin tarımsal dizel sübvansiyonunun kaldırılmasını ve planlanan araç vergisi muafiyetini protesto eden çiftçiler, istekleri karşılanmazsa ocak ayından itibaren büyük protestolara başlayacaklarını duyurdu.

Alman Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied, "O halde 8 Ocak'tan itibaren ülkenin daha önce hiç yaşamadığı bir şekilde her yerde olacağız." açıklamasında bulundu.

Aralık ayından bu yana devam eden ve bugün dozu artırılan protesto eylemlerinin nisan ayına kadar devam edeceği planlanıyor. Ayrıca 15 Ocak’ta da başkent Berlin’de kitlesel bir gösteri yapılacağı belirtiliyor.
 
Alman çiftçiler neden protesto ediyor?
hükümet Kovid-19 salgını döneminden kalma 60 milyar euroluk kullanılmamış krediyi bir iklim fonuna aktarma kararı baldı. Ancak geçtiğimiz Kasım ayında Anayasa Mahkemesi bu kararı anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Alman hükümeti ise 2024 bütçesinde tasarrufa gitmek zorunda kaldı.

Mahkeme kararının ardından hükümetin borç frenini art arda beşinci yıl için askıya alması ya da tasarruf ve vergi artışları için yaklaşık 17 milyar euro bulması gerekiyordu.

almanya çiftçiler 02

Gelecek yılın bütçesinde açığı kapatmak isteyen hükümet, geçen hafta karbon vergisini öngörülenin üzerinde artırdı. Karbon vergisi (CO2 fiyatı) ton başına 30 eurodan 40 euroya yükseltildi. Bunun da ülkede benzin ve dizel litre fiyatlarını sırasıyla 4,3 euro cent ve 4,7 euro cent artırması bekleniyor.

Alman hükümeti, bütçe kesintilerinin bir parçası olarak çiftçiler için vergi muafiyetlerini kaldırmayı ve tarımsal dizel sübvansiyonu da sonlandırmayı planlıyor. Buna göre, Alman çiftçiler artık tarımda kullandıkları mazot için vergi indirimi almayacak ve tarım araçları otomobil vergisinden muaf tutulmayacak. Bu sayede iklimin korunmasına yardımcı olunacak.

©Sonhaber.eu

Fotoğraf: Video screenshot

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.