Almanya’da bazı peynirler listeria bakterisi şüphesiyle geri toplatıldı Almanya’da bazı peynirler listeria bakterisi şüphesiyle geri toplatıldı

Almanya’da Vatandaşlık Parası (Alm. Bürgergeld) ile ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde de Vatandaşlık Parası alanların çalışan kişilerden daha fazla kazandığı tartışması alevlendi. Mareen Martuuk adlı dört çocuklu bir anne de aynı durumu yaşadı.

Başkent Berlin’de yaşayan Mareen Martuuk iki yıl işsizlik süresi boyunca Vatandaşlık Parası ile geçimini sürdürdü. Daha sonra belediyede işe başladı. İşe başlayan kadının eline geçen aylık ücret, Vatandaşlık Parası ücretinden 180 euro daha düşüktü.

Alman kanalı ARD’ye yaşadıklarını aktaran Martuuk, çalışmaya para kazanmak için başlamadığını belirtirken, “İnsan evde kendisini salıveriyor. Sadece annelik ve ev hanımlığı görevi oluyor. Burada ise biraz daha çaba sarf etmek gerekiyor.” ifadesini kullandı ve yeni işinden memnun olduğunu belirtti..

Martuuk, gelirinin düşmesine ise “Aslında burada, evde olduğum zamana kıyasla daha az kazanıyorum. Şu an evde oturup vatandaşlık maaşı alıyor olsaydım, 180 euro daha fazla kazanırdım.” dedi. Ancak, aylık gelirini yükseltmek için ek çocuk parası başvurusunda bulunduğunu belirtti.

Martuuk başvurusunun kabul edilmesi durumunda aylık eline geçen maaş miktarının Vatandaşlık Parası aldığı dönemden daha fazla olacağını sözlerine ekledi.

Almanya’da bu yılla birlikte Vatandaşlık Parası miktarı artırıldı. Bu yıl yalnız yaşayan kişiler geçen yıla göre 61 euro artışla, 563 euro alıyor. Evli ya da beraber yaşayanların eline geçen miktar ise 55 euro artışla 506 euro’ya çıktı. Aynı evde yaşayan çocuklar ve gençler olması halinde verilen maaş miktarı yaş durumuna göre 39-51 euro arasında arttırıldı. 
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.