Deutscher Evangelischer Kirchentag (Alman Evanjelist Kilise Kongresi) yakın zamanda bir etkinlik düzenledi. Bir kongrenin parçası olan etkinlik, yapay zeka liderliğinde yapıldı. 19. yüzyıldan kalma kilisede yapılan ayine gelmek isteyen halk bina önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

"Şimdi tam zamanı" sloganıyla yola çıkan etkinliğin ana temasının, ilerlemek, ölüm korkusunu yenmek ve inancı canlı tutmak olduğu belirtildi.

Techtimes’ın haberine göre avatarla kişiselleştirilen ChatGPT sohbet robotu, gelen 300'den fazla kişiye neredeyse tamamı yapay zeka tarafından üretilen deneysel bir kilise ayini verdi. Tüm ayin, ekranda ikisi genç kadın ve ikisi genç erkek olmak üzere dört farklı avatar yer aldı.

Avatar konuşmasına, "Sevgili dostlar, bu yıl Almanya'da düzenlenen Protestanlar kongresinin ilk yapay zekası olarak burada sizlere vaaz vermek benim için bir onurdur" şeklinde başladı.

Kiliseye gidenler yapay zeka tarafından verilen vaaz hakkında farklı düşünceler bildirdi. Bazıları vaazda değerli bilgiler olmasına rağmen teknolojinin duygudan yoksun olduğunu söyledi.

Vaaz, dualar ve müzikten oluşan 40 dakikalık ayin, ChatGPT ve Viyana Üniversitesi'nden ilahiyatçı ve filozof Jonas Simmerlein tarafından hazırlandı.

ChatGPT ile ayini oluşturan ilahiyatçı Simmerlein, niyetinin dini liderlerin yerine yapay zekayı geçirmek olmadığını, yapay zekanın kullanımını daha ziyade, cemaatlerindeki günlük işlerinde yardımcı olacak bir yol olarak gördüğünü belirtti.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş