Almanya’da bir ilk olan Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi tanıtımı Hamburg'daki Bergedorf DİTİB Kocatepe Camisi'nde düzenlenen etkinlikle yapıldı. 

Üç yıl süren ve yoğunlaştırılmış bir ders programı sunan Projeye katılan öğrenciler, eğitimin sonunda Türkiye'deki lise diplomalarıyla eşdeğer sayılan bir diploma alacak. 

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi programı ile Almanya’da DİTİB camilerinde bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getiren DİTİB Hamburg-Schleswig Holstein Dini Danışma Kurulu Başkanı Osman Dikeç, Kuzey Almanya’da yaşayan gençlerden gelen yoğun talepler üzerine bu programı başlattıklarını söyledi.

Eğitimler hafta sonu verilecek
Dikeç, Açık Öğretim İmam-Hatip Lisesi programının ders ve eğitim süreci hakkında şu bilgileri paylaştı: “Programda kız ve erkek öğrenciler; Arapça, Hadis, Kur’an-ı Kerim, Tefsir ve Hitabet dersleriyle birlikte alan dersleri görülecek. Dersler, DİTİB'e bağlı Bergedorf Kocatepe Camii ile Pinneberg Yeni Camii’nde uzman eğitmenler tarafından sadece hafta sonları yüz yüze verilecek. Daha çok 15-25 yaş aralığını kapsayan eğitim 3 yıl sürecek. 9, 10, 11 ve 12. sınıfları kapsayan 4 yıllık eğitim süreci, yurtdışındaki öğrenciler için yoğunlaştırılmış programla üç yılda tamamlanacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere Türkiye'deki lise diplomalarıyla eşdeğer sayılan geçerli bir diploma verilecek.”

Almanya’da açılan ilk Açık Öğretim İmam-Hatip Lisesi’ne ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara ise “Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber’in dünyaya teşrif bulunduğu bu mübarek ayda böyle güzel bir etkinlikte bir araya geldiğimizden dolayı mutluyum. Emeği geçen DİTİB ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

DİTİB Genel Başkanı Muharrem Kuzey, etkinliğe katılan gençlere hitaben, "Gençlerimiz, Peygamber Efendimiz’in rahmet iklimini bu toplumda yeşertecek olan ve size bakıldığı zaman onun rahmetinin, İslam'ın hoşgörüsünün hissedileceği nesillerimizsiniz. Sizler, bizim geleceğimiz olacaksınız." ifadesini kullandı.

"Gençlerimizin, Alman-Türk toplumuna büyük katkı sunacağına inanıyorum"
Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara da programa ilk kez ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek, projenin Türk ve Alman toplumuna katkı sunacağını dile getirdi. Kara, şu ifadeleri kullandı:

"Hem Türkçeyi hem Almancayı çok iyi konuşan, yaşadığı toplumu tanıyan, Almanya’daki ve Türkiye’deki ilahiyat fakülteleriyle eğitimlerini yüksek öğretimle taçlandıracak gençlerimizin, Alman-Türk toplumuna büyük katkı sunacağına inanıyorum. Hem yaşadığı toplumu bilmeleri hem burada yetişmiş olmaları hasebiyle dini değerlerimize sahip çıkarak, kalıcı olduğu toplumda maddi ve manevi anlamda hizmet edecek gençlerimize muvaffakiyetler diliyorum."

Tören, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime yeni başlayan öğrencilere kitapların dağıtımıyla sona erdi.

hamburg açık öğretim lisesi 02hamburg açık öğretim lisesi 03

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.