Almanya’da asgari ücretten ebeveyn parasına, öğrencilere Almanya Biletinden çalışanlara yeni bir teşvik prgramına kadar bir dizi değişiklik gerçekleşecek. Vatandaşın cebini ve yaşamını etkileyecek tüm bu değişiklikleri sizler için listeledik.

İşte 1 Nisan 2024 itibariyle yürürlüğe girecek değişiklikler:

Ebeveyn parası için gelir sınırlarında değişiklik: 1 Nisan'dan itibaren doğan bebeklerin ebeveynleri için vergilendirilebilir gelir sınırı yıllık 200 bin euro'ya düşecek. Mevcut sistemde bu sınır 300 bin euro. Nisan 2025'ten itibaren çiftler ve tek ebeveynler için gelir sınırı 175 bin euroya inecek. 

Ebeveyn izni: 1 Nisan 2024'ten itibaren gerçekleşecek doğumlarda, her iki ebeveyn için ortak ebeveyn izni bir aya indirilecek. Bu için çocuğun doğumundan sonraki ilk 12 ay içerisinde kullanılabilecek. 

Bazı mesleklerde asgari ücret artışı: Bazı meslek gruplarında asgari ücret artışı yaşanacak, özellikle kalfa ve usta seviyesindeki boyacı ve dekoratörler için brüt saat ücreti en az 15 Euro, vasıfsız işçiler için ise en az 13 Euro olacak.

Havalimanı güvenlik personeli maaşına zam: Nisan'dan itibaren havaalanı güvenlik personeline yönelik asgari ücret artışı gerçekleşecek. Bavyera (Münih Havaalanı hariç), Mecklenburg-Vorpommern, Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Thüringen'deki havaalanlarında çalışan güvenlik personelinin asgari saat ücreti 18.32 Euro olacak.

AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı

Gaz fiyatlarında değişiklik: Katma değer vergisi oranı, geçici olarak indirilen yüzde 7'den yüzde 19'a yükseltilecek, böylece gaz fiyatları normale dönecek.

Üniversite Öğrencilerine İndirimli Almanya Bileti: Nisan ayında üniversite öğrencileri, aylık 29,40 euro karşılığında indirimli bir ‘Almanya bileti’ Deutschlandticket alabilecekler.

Meslek yönlendirme stajı: Nisan'dan itibaren, meslek seçiminde kararsız olanlar için devlet destekli meslek yönlendirme stajlarına başvuru yapılabilecek. Devlet, seyahat ve konaklama masraflarını karşılayacak. Ancak bu destek yalnızca kısa, bölgesel ve ulusal stajlar için geçerli olacak.

Çalışanlar için Nitelendirme Yardımı: Federal İş Ajansı'nın yeni hizmeti olan Niteliklendirme Yardımı’na başvurular 1 Nisan'dan itibaren başlıyor. Bu teşvik programı, yapısal değişimler nedeniyle iş kaybı tehdidi altında olan, belirli eğitimlerle işini devam ettirme şansı bulunan şirketlere verilecek. 

Esrarın yasallaştırılması: Nisan ayında, 18 yaş ve üzeri bireyler için esrarın kullanımı ve yetiştirilmesi sınırlı bir şekilde yasallaştırılacak. Yetişkinler kişisel tüketim noktasında 25 grama kadar esrara sahip olabilecek. Kendi evinde üç adet kenevir bitkisinin yetiştirilmesi ve kişisel tüketim için 50 gram esrara sahip olunması da yasal hale gelecek. Kamusal alanda esrar içilmesi, özellikle okullar ve spor tesislerinde ise yasak olacak. Buraların görüş alanında da tüketim yasaklanacak.

Çifte vatandaşlık imkanı: Almanya’da özellikle Türkiye kökenli göçmenlerin merakla beklediği,  çifte vatandaşlığı mümkün kılan yeni Vatandaşlık Yasası, Federal Meclis’te onaylandı. Bu yasanın Nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yasa Alman vatandaşlığı alanların eski vatandaşlıklarını bırakma mecburiyetini kaldırarak çoklu vatandaşlığa müsaade ediyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.