Almanya’da gaz fiyatları önümüzdeki aydan itibaren artıyor. Bunun yanı sıra emeklilerden sağlık sigortası primleri kesilmeye başlanıyor ve memurların maaşına zam yapılıyor.

İşte 1 Mart 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek değişiklikler:

AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı

Kültür Pass
Almanya’da 18 yaşına giren her gence verilen Kültür Pass uygulamasında gençlere 1 Mart itibariyle yarı yarıya düşüyor. Mevcut sistemde 200 euro ödeme yapılan kartlara bu yıl mart ayından itibaren 100 euro ödenecek.

Devlet ve yerel hükümetteki memur maaşları
Federal ve yerel hükümet çalışanları Mart 2024'ten itibaren daha fazla maaş alacak . Öncelikle temel tutar tüm maaş grupları için brüt 200 euro artırılacak. Bunun dışında maaşlar yüzde 5,5 oranında artırılacak. Brüt olarak en az 340 euroluk bir artış olacak.

Gaz fiyatı
federal hükümet tarafından enerji krizi bağlamında uygulanan vergi indirimi, mart ayında son buluyor. Buna göre Mart ayı sonunda Katma Değer Vergisi (kdv) oranı yüzde 7’den yüzde 19’a çıkacak.

Emeklilerin sağlık sigortası
Yılın başında birçok sağlık sigortası şirketinin ek prim miktarını artırdı ancak bu artış gecikmeli olarak mart ayında emeklilere etki edecek. Emeklilerin mart ayı itibariyle ödeyeceği sağlık prim miktarı artıyor. Ek katkı, kanunla belirlenen genel katkı oranına ek olarak alınıyor ve fondan fona büyük ölçüde değişiklik gösteriyor.

Göçmen vasıflı işçilere kolaylık
1 Mart 2024'ten itibaren şirketler, örneğin mevsimsel yoğunlukları karşılamak için AB üyesi olmayan ülkelerden çalışanları geçici olarak daha kolay bir şekilde işe alabilecek. Yeni göç yasası kapsamında

  • ülkesi tarafından tanınan bir mesleki veya üniversite derecesine sahip olan ve istenen meslekte en az iki yıllık deneyime sahip olan herkes, Almanya'da işe başlayabiliyor. Bu daha önce yalnızca BT uzmanları için geçerliydi.
  • Üçüncü ülkelerden gelen hemşire asistanlarının işgücü piyasasına erişimi kolaylaştırıldı.
  • Çalışmak için Almanya’ya gelen fakat iş bulamayan kişilere 1 yıl ikamet izni verilecek. Bu ikametleri esnasında haftada 20 saat kadar çalışabilecekler.

Bahçe budama ve kesme yasağı
Federal Doğa Koruma Kanunu'na göre bahçelerde 1 Mart itibariyle kesme yasağı başlıyor. Yasak 30 Eylül’e kadar devam ediyor. Bu tarihler arasında sadece büyüyen bitkilerin budaması yapılabiliyor.

Mopedlere yeni plakalar
Mopedlerin sigorta plakalarının rengi her yıl değişmekte. Bu yıl Mart ayından itibaren siyah işaretlerin yerini mavi işaretler alacak. 50 santimetreküpten az ve saatte 45 kilometre azami hıza sahip tüm mopedler, scooterlar, hafif mopedler vb. uygun sigorta plakasına sahip olmk zorunda.  Aynı durum, 45 km/saat'e kadar azami hızlara ulaşabilen hızlı e-bisikletler (S-Pedelec'ler) için de geçerli.

Organ ve doku bağışı kayıtları çevrimiçi oluyor
Organ ve doku bağışına ilişkin beyannamelerin kaydı 18 mart itibariyle “organspende-register.de” adresinde yapılabilecek. Bu siteye giren vatandaşlar eID işlevine sahip bir kimlik belgesi kullanarak organ ve doku bağışlama isteklerini belgeleyebilecek. Yapılan başvurular herhangi, bir zamanda değiştirilebilir veya iptal edilebilir.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.