Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın tanıttığı esrarın sınırlı yasallaşmasına ilişkin hazırlanan kanun tasarısı, Çarşamba günü Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Bu karar halk arasında büyük tartışmalara neden oldu. 

Bazı kesimler gençlerin ve çocukların esrara erişiminin kolaylaşacağını gerekçe göstererek tasarıya karşı çıkıyor. Özellikle insanların esrarın ölçüsünü kaçırarak sorumsuz hareket edebileceği, kullanıcıların esrarın etkisi ile trafiğe çıkarak kazalara neden olabileceği ve yasanın gençler ve çocukları kullanmaya teşvik edeceği endişeleri yaşanıyor.

Bazı kesimler ise merdiven altı satışların yerine kontrollü satış yapılacağı gerekçesiyle tasarıyı savunuyor. Zaten şuanda merdiven altı ticaretin yapıldığını belirten vatandaşlar, esrar tasarısını yasallaşması ile birlikte kontrollü satış yapılabileceğini bu sayede kaçakçılığın önüne de geçilebileceğini savunuyor.

Almanya Tabipler Birliği: Esrar yasa tasarısı sorumsuzluktur
Hazırlanan tasarıyı sorumsuzluk olarak nitelendiren Almanya Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Alman basınına yaptığı açıklamada, esrarın serbest bırakılmasıyla bağımlılık yaptığı kanıtlanmış ve özellikle gençlerde hasarlara yol açabilecek bir uyuşturucunun tehlikesiz gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

Reinhardt, esrarın zararlarının kalıcı olduğunu ve yaşam boyu devam edebileceğini belirtirken, Sağlık Bakanı Lauterbach'ın da 25 yaşına kadar beynin gelişim sürecinin tamamlanmadığını ve esrar tüketiminin bu süreçte olumsuz etkisinin olabileceğini açıkladığına işaret etti. Reinhardt, ciddi sağlık risklerine rağmen, Bakan Lauterbach'ın 18 yaşından itibaren esrara yasal olarak erişim sağlamak istediğine dikkati çekerek, "Bu yüksek düzeyde sorumsuzluktur" dedi.

Bakanlar Kurulunca onaylanan yasa taslağıyla tıp biliminin argümanlarının ve soruşturma makamlarının deneyimlerinin görmezden gelindiğini vurgulayan Reinhardt, ihmalkar davranıldığını, bunun yerine bağımlılığı önlemeye dönük bir uyuşturucu politikasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Karaborsayı engellemeyecek
Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Georg Maier tasarının problemli olduğunu belirterek, "Karaborsayı engelleyeceğine ikna olmadım" dedi ve esrarı zararsız bir madde olarak görmediğini belirtti. Maier yasayla hedeflenen etkiye ulaşılması konusunda şüpheler taşıdığını vurgularken, esrara kolay ulaşmanın, daha çok insanın uyuşturucu kullanmasına neden olacağından endişe ettiğini dile getirdi.

Tasarı Federal Meclisten geçmek zorunda
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan tasarıya göre esrar, uyuşturucu maddeler listesinden çıkarılacak. Yetişkinlerin 25 grama kadar esrar bulundurmasına ve kişisel tüketim için 3 bitki yetiştirmesine izin verilecek. En fazla 500 üyeye sahip olacak "kenevir sosyal kulüpleri" adı verilen dernekler, kenevir yetiştirebilecek ve dernek üyelerine esrar tedarik edebilecek. Bir üye, bu dernekten ayda en fazla 50 gram esrar satın alabilecek.

Bunun yanı sıra okul, kreş, çocuk oyun parkları ve spor salonlarına 200 metre mesafede esrar kullanımına izin verilmeyecek. 18 yaşın altındakilerin yanında da esrar tüketimi yasak olacak.

Yılsonuna kadar yasalaşması planlanan tasarının Federal Meclis (Bundestag), tarafından da onaylanması gerekiyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.