Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, Solingen şehrinde, pazartesi günü çıkan yangının kundaklama olduğu tespit edildi. Yangında 2’si çocuk 4 kişilik Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı bir aile yanarak can verdi. Yangında 21 kişi yaralandı.

Solingen kentinde 24 Mart'ı 25 Mart'a bağlayan gece saatlerinde Höhscheid semtindeki Grünewalder Strasse'deki bir apartman dairesinde çıkan yangın ile ilgili yapılan incelemelerde yangın hızlandırıcı madde izlerine rastlandı. Yetkililer bu bulgular ışığında yangının kundaklama olduğunu belirledi.

Savcılık: "Yabancı düşmanlığı saiki yok"
Wuppertal Savcılığı, yangında hayatını kaybedenlerin aynı aileden, Türk kökenli Bulgaristan vatandaşları olduğunu açıkladı. Açıklamada hayatını yitirenlerin evin dördüncü katında ikamet eden aile olduğu belirtildi. Ölen kişilerin 3 aylık ve 5 yaşında iki çocuk ile iki ebeveyni olduğu kaydedildi, 21 kişide ise çeşitli derecelerde yanıklar olduğu aktarıldı.

Yangının eski binanın ahşap merdiven boşluğunda başladığı, 'baca etkisi' ile hızla yayıldığı ve çatıya sıçradığı belirtiliyor. 

Wuppertal Savcısı Heribert Kaune-Gebhardt tarafından yapılan açıklamada, olayla ilgili 'yabancı düşmanlığı saiki olduğunu gösteren' bir kanıt bulunmadığı belirtildi.

Cinayet masası dedektifleriyle birlikte yürütülen soruşturmada olayla ilgili görgü tanıklarının arandığını belirten Savcı Heribert Kaune-Gebhardt, "Ayrıca ciddi şekilde yaralanan beş kişi var, ama neyse ki durumları daha iyi" dedi.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğundan açıklama
Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu X üzerinden yayınladığı bir mesajda, yangının detaylarının bir an önce soruşturularak açıklığa kavuşturulmasını talep etti. Açıklamada, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilendi. Olayla ilgili olarak Alman yetkililerle temaslara devam edildiği aktarıldı.

Şehir yasa büründü
Yaşanan trajedinin şehir için bir yas günü olduğunu  ifade eden SPD'li Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach, vatandaşlardan pencerelerine ışık koymalarını istedi. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul ise, yangında hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte olduklarını ifade etti, yaralılara acil şifalar diledi.

İrtibat hattı
Savcı, olayla ilgili bilgi sahibi olanlar için bir ihbar hattı oluşturulduğunu belirtti. Bunu için Kuzey Ren-Vestfalya polisinin internet sitesi üzerinden “nrw.tippportal.de ” veya Wuppertal Polisi’nin 0202 / 284-1122 numaralı telefonundan irtibata geçilebiliyor.

Solingen Faciasını hatırlattı!
Bu hafta başında yaşanan facia akıllara yine aynı şehirde 1993 yılında yaşanan kundaklamayı getirdi. 
29 Mayıs 1993'te, Genç ailesinin Untere Werner Caddesi'ndeki evleri kundaklanmış ve saldırıda; Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülistan Öztürk (12), Hülya (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetmişti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş