Umreye giden kişilerin bilgilerini ele geçirip, bu kişilerin pasaportlarına yurtdışı telefon kaydı yaptıran iki sanıktan birine 7, diğerine 5 yıl hapis cezası verildi.

Milliyet’de yer alan habere göre dini ibadetlerini yerine getirmek amacıyla bir tur firmasıyla anlaşıp umreye giden 1356 kişiden bir kısmı, umre dönüşü yurt dışından aldıkları telefonları pasaportlarına işletmek istedi. Ancak pasaportuna önceden telefon işletilmiş olduğunu fark etti. Bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunan mağdurlar, iki dolandırıcının yakalanmasını sağladı.

Araştırmalarda Hatay'da PTT acenteliği yapan Ahmet Çelikkaya’nın aynı dönemde umreye giden 1356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdiği belirlendi.
 
Serinyol PTT şubesinde görevli Bilal Karabiber'in ise kendisine liste halinde verilen bu bilgileri kullanarak, sistemden e-Devlet şifrelerini aldığı tespit edildi. İki kişi hakkında iddianame hazırlanıp, dava açıldı.

Hatay 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada sanık Bilal Karabiber'e, 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçlarından 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası verildi. Sanık Ahmet Çelikkaya'ya ise 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçundan 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Türkiye ile Hollanda anlaştı: SVB ile SGK arasında işlemler elektronik ortamda gerçekleşecek Türkiye ile Hollanda anlaştı: SVB ile SGK arasında işlemler elektronik ortamda gerçekleşecek

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.