Sılayolu güzergahları tatil sezonunun başlaması ile birlikte kalabalıklaşmaya başladı. Kimi gurbetçilerimiz kendi araçları ile kimileri ise bir yakınına ait araç veya kiraladıkları araçlar ile memlekete gidiyor. 

Özellikle vekalet ile veya kiralama usulü ile Türkiye’ye götürülen araçların kimler tarafından kullanılabilir olduğu konusu büyük önem taşıyor. Türkiye’de ceza yememek için bu kurala mutlaka uymanız gerekiyor.

Gümrük kurallarına göre aracı sadece vekaleti, olan kişi kullanabiliyor. Başka bir değişle ülkeye girişte araç kimin pasaportuna işletilmişse, sadece o kişinin aracı kullanması gerekiyor. 

Tatil bitiminde yurtdışına dönerken de bu kurala uyulması gerekiyor. Aynı yurda girerken olduğu gibi çıkarken de araç kimin üstüne kayıtlı o kişinin araçla çıkış yapması gerekiyor.

Örnek: Vekaletini aldığınız araç ile Türkiye’ye giriş yaptınız. Araç sahibi ise sizden sonra uçakla Türkiye’ye geldi. Ülkeye girişte araç kimin pasaportuna işletilmişse o kişinin aracı kullanma hakkı bulunuyor. Aracın sahibi ise vekâlet verdiği kişinin yanında olması şartı ile direksiyon başına geçebiliyor.

Araç kullanımında istisna
Araç kullanımı konusunda bir istisna bulunmakta. Vekaletle araç getiren kişilerin yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçiren) eşi veya birinci dereceden akrabası (anne, baba, çocuklar)  aracı kullanabiliyor. Üstelik bu durumda üzerinde aracın vekaleti bulunan kişinin arabada olmasına da gerek yok.

Taşıt sahibi yurtdışındayken Türkiye’de kalan taşıt, park halinde bırakılmak zorunda. Araç hiç kimse tarafından (ana, baba, eş ve çocuklar da dahil) kullanılamaz.

Yurtdışında yerleşik şirket adına kayıtlı taşıtlar ancak yurtdışında yerleşik şirket çalışanları veya ortakları tarafından vekâleten getirilebilmektedir.  

Türkiye'ye vekaletle araç götürme konusunda bilgi için bu habere göz atabilirsiniz.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.