Turizm sezonunun başlamasıyla Türkiye gidecek vatandaşlarımızın bazıları karayolunu tercih ediyor. Sıla yolu hazırlıkları arasında götürülecek araç için gerekli belgelerin ayarlanması geliyor. Özellikle bir akrabanızın veya yakınınızın aracı ile yola çıkacakların unutmaması gereken en önemli belde araç için verilecek vekaletname.

Türkiye’ye vekalet ile araç götürme konusunda okuyucularımızdan eğlen soruları ve cevaplarını haberimizde toparladık.

Vekaletle araç götürme konusunda bir araya getirdiğimiz bu bilgiler bizzat Gümrük Müdürlüğü aracılığıyla elde ettiğimiz bilgileri içermekte.

Kimlere vekalet verilebilir
Karayolu ile tatile çıkan vatandaşlarımızın bazıları kendi aracı ile giderken, bazı vatandaşlarımız akrabasının veya yakınının aracıyla memlekete gidiyor. Başkasına ait bir araç ile seyahat edeceklerin alması gereken en önemli belgelerin başında vekalet geliyor. Vekalet verilen kişi o aracı kullanma yetkisine sahip oluyor.

Prensipte aracınızı kimin kullanabileceğine siz karar vermeniz gerekir ancak hem araç sahibi olarak sizin hem de vekâleten taşıtı götüren kişinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik olma ve 185 gün koşulunu sağlaması gerekir. 185 günlük sürenin kesintisiz olarak yurtdışında geçirilmesine gerek bulunmamaktadır. 

185 gün koşulu nedir?
Türkiye’ye giriş yaptığınız günden önce bir yıllık süre içinde 185 gün yurtdışında olduğunuza bakılır. 185 günden fazla yurtdışında kalan ve olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin yurtdışında yerleşik olduğu kabul edilir. Bu süre hesabında taşıtlı veya taşıtsız deniz, hava, kara veya demiryoluyla yapılan tüm giriş ve çıkışlar dikkate alınır. 

Örnek: Bir yıl içerisinde 3 kere Türkiye’ye giriş çıkış yaptınız ve toplamda son bir yıllık süre içinde 200 gün Türkiye dışında geçirdiniz. O zaman 185 gün kuralına uymuş oluyorsunuz.

Vekalet Türkçe olmalı
Başka bir kişinin aracını alarak Türkiye’ye gidecek olan vatandaşlarımız mutlaka bulunduğu ülkede noterden tasdiklenmiş bir vekalet almak zorunda. Bu vekaletin Türkçe olarak tanzim edilmiş olması gerekiyor. Bunu Türkiye’nin dış temsilciliklerinden veya bulundukları ülkedeki resmi makamlardan alabilirsiniz. Ancak alınacak vekaletin mutlaka Türkçe diline tercüme edilmiş olması gerekiyor. 

Gümrük kontrollerinde vekaletin aslını göstermeniz isteniyor. Başka bir değişle “aslını evde bırakırım, kopyasını yanıma alırım” diye düşünmeyin.  

Gümrük tarafından kabul edilen vekalet belgeleri
Türkiye’ye girişte gümrük memurları tarafından kontrol edilen ve vekalet belgesi olarak kabul edilen belgeler şunlar:

  • Elçilik, konsolosluk veya noterlikçe onaylı vekâletnameler,
  • Taşıtı getiren şahıs ile taşıtın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idarelerinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrük idarelerince onaylanan vekâletname,
  • Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet ve mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belgeler,
  • Uluslararası Tur İttifakı (AİT) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen belgeler,
  • Otomobil firmaları ve diğer tüzel kişiliklere ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletnameler,
  • Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesi gibi belgeleri

Ön beyan olanağı
Yurtdışında yerleşik kişiler seyahatleri öncesinde kendilerine ve taşıtlarına ait bilgileri cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlarından gümrük kapılarına bildirebilir.

Uygulaması başlayan ve bakanlığın Taşıt Ön Beyan Uygulaması veya E-Devlet Kapısı GTB Taşıt Ön Beyan üzerinden  giriş yapan vatandaşlar Taşıt Önbeyan formunu doldurmak sayesinde, gümrük kapılarındaki işlemlerde daha hızlı ve akıcı bir şekilde tamamlayabilecek. Ayrıca kapılardaki bekleme süresi de asgari düzeye inecek.

Vekâletle Türkiye’ye getirilen aracı kim kullanabilir 
Türkiye’ye giriş yapan bir kişi aracı her istediğine veremiyor. Gümrük kurallarına göre aracı sadece vekaleti, olan kişi kullanabiliyor. Başka bir değişle ülkeye girişte araç kimin pasaportuna işletilmişse aracı sadece o kişinin kullanması gerekiyor. Aynı şekilde aracı yurtdışına çıkartacak olan kişi de vekalet verilen kişi olmalı.

Örnek: Vekaletini aldığınız araç ile Türkiye’ye giriş yaptınız. Araç sahibi ise sizden sonra uçakla Türkiye’ye geldi. Ülkeye girişte araç kimin pasaportuna işletilmişse o kişinin aracı kullanma hakkı bulunuyor. Aracın sahibi ise vekâlet verdiği kişinin yanında olması şartı ile direksiyon başına geçebiliyor.

Araç kullanımında istisna
Araç kullanımı konusunda bir istisna bulunmakta. Vekaletle araç getiren kişilerin yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçiren) eşi veya birinci dereceden akrabası (anne, baba, çocuklar)  aracı kullanabiliyor. Üstelik vekalet alan kişinin arabada olmasına da gerek yok.

Taşıt sahibi yurtdışındayken Türkiye’de kalan taşıt park halinde bırakılır, hiç kimse tarafından (ana, baba, eş ve çocuklar dahil) kullanılamaz.

Yurtdışında yerleşik şirket adına kayıtlı taşıtlar ancak yurtdışında yerleşik şirket çalışanları veya ortakları tarafından vekâleten getirilebilmektedir.  

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın