Türkiye'ye 15 Mart tarihinden itibaren kara, hava ve deniz yoluyla seyahat edecek olan tüm yolcuların, ülkeye giriş yapmadan en fazla 72 saat içerisinde Türkiye Giriş Formu'nu doldurmaları gerektiği açıklandı.

Türkiye'ye seyahat edecek tüm yolcuların https://register.health.gov.tr adresi üzerinden doldurulacak olan "Türkiye Giriş Formu" sayesinde, kişiye özel oluşturulan HES Kodu ile yolcunun seyahati sırasında temas ettiği kişilerin koronavirüs hastası veya temaslısı olması gibi durumunların önüne geçileceği belirtildi. 

Girilmesi mecburi olan bilgilerin önemli olduğu ifade edilirken, online formu doldurmayan yolcuların ülkeye kabul edilmeyeceği açıklandı. 

"Türkiye Giriş Formu"nu doldurabileceğiniz https://register.health.gov.tr web sitesinde yapılan açıklama: 

"Form seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulmalıdır.

Bu web sitesinde yer alan bilgilerin; Türkiye'de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek adına doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak şahsınıza özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan HES Kodu sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda size ulaşabileceğiz. Bu sebeple bilgilerin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı beyanda bulunmanız durumunda adli ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girmenize izin verilmeyebilir (Türk uyruklu değilseniz veya Türkiye’de oturum izniniz bulunmuyorsa)" 

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

©️SONHABER.EU