Rotterdam’da bulunan Türkiye'nin Başkonsolosluğu, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü anısına bir resepsiyon gerçekleştirdi. Etkinlik, Rotterdam'daki De Schiecentrale Events salonunda yapıldı. Etkinliğe, aralarında Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ve Denk Partisi Milletvekili Tunahan Kuzu'nun da bulunduğu birçok önemli isim katıldı.

Resepsiyon, İstiklal Marşı ve Hollanda Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100. yıl mesajı seyredildi.

Etkinlikte konuşma yapan Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlıkla kazanılan büyük bir zaferin eseri olduğuna değindi. Kısacık, Cumhuriyetin ikinci 100 yılına yurt dışında yaşayan vatandaşların desteğiyle emin adımlarla ilerlediklerini belirtti. Türkiye'nin, Atatürk'ün vizyonunun ötesinde gelişme kaydettiğini ve uluslararası alanda saygınlığının arttığını vurguladı.

Kısacık, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin daha da ilerlemesi için çalıştıklarını, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun bu süreçte büyük bir role sahip olduğunu belirtti. Başkonsolos, 60 yıl önce Hollanda'ya işçi olarak gelen Türklerin, Hollanda'nın refahına katkıda bulunduğunu ve bugün 500 bin kişilik Hollanda Türk toplumunun iki ülke arasında dostluk köprüsü kurduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

rotterdam 100 yıl 02rotterdam 100 yıl 01

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.