Çocuk bakım ödeneğinde yaşanan haksızlıklar ve mağdur edilenler sık sık gündeme gelmekte. On binlerce ailenin bu uygulamada mağdur edildiği, mali sıkıntılara düştüğü, icra bürolarının devreye girdiği, evliliklerin bozulduğu, kiracılar ve ev sahiplerinin evlerinden tahliye edildiği hatta çocukların evlerinden uzaklaştırıldığı durumlar yaşandı.

Yalnızca Rotterdam'da, en az 6 bin aileden, haksız bir şekilde geri ödeme talep edildiğini belirten Rotterdam Belediyesi, bu ailelerin mağduriyetini gidermek için ve bu ailelere ulaşmak için harekete geçti.

"Rotterdam'da mı yaşıyorsun ve o kurbanlardan biri misin?" sorusuyla yola çıkan ve Rotterdamlılara ulaşmaya çalışan belediye, ombudsman ile birlikte ‘Het Hulpteam Toeslagen 010’ adıyla bir ekip oluşturdu.

Oluşturulan ekip 'borç kapatma, sağlık ve psikolojik sorunlarda yardım bulma, iş arama, evden atılma tehlikesinin önlenmesi, ailelere destek' konularında Rotterdamlı mağdurlara destek verecek.

Belediyeden yapılan konu ile ilgili açıklamada, bu mağdurlara ulaşmak için Belediye ve ombudsman yetkilileriyle 13, 20 ve 27 Kasım  tarihlerinde  Afrikaanderplein 2 adresinde bulunan Meram restoranında bir dizi toplantı düzenlendiği belirtildi. Toplantıda Türkçe konuşan bir yetkili de hazır bulunacak

Düzenlenen bu toplantıların  herhangi birine gelen mağdurlar,  belediye ombudsmanı ile bir görüşme yapabilecek. Bu ilk görüşmede, kişinin hangi yardıma ihtiyacı olduğu belirlenecek. Ardından, Rotterdam Belediyesi'nin ilgili uzmanları yardımcı olmak için devreye girecek. Bağımsız Belediye ombudsmanı, belediyenin zamanında ve uygun yardımın sağlanıp sağlanmadığını takip edecek.

Belediye ombudsman tarafından sağlanacak bu desteğin, vergi makamları tarafından yapılacak yardımdan ayrı olduğunu da belirtiyor.

Rotterdam Belediyesi'nin düzenlediği etkinlik hakkında geniş bilgi için: 0800-0802 numaralı telefonu arayabilir, 13, 20 veya 27 Kasım Cumartesi günü 12.00 ile 17.00 arasında, Afrikaanderplein 2 adresinde bulunan Meram restoranına gelebilir veya www.ombudsmanrotterdam.nl adresine başvurabilirsiniz.

OMBUDSMANLIK NEDİR?

Ombudsman, şikayetleri ve bir takım teşebbüsleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişidir. Kelime kökeni açısından İsveççe’de “arabulucu” anlamına gelen ‘ombuds' ve “kişi” anlamına gelen ‘man' kelimelerinden oluşmuştur ve aracı kişi anlamına gelmektedir.

Ombudsman kelimesi İsveççe’de genellikle delege, avukat, vekil veya bir diğer kişi veya kişiler tarafından o kişi veya kişiler adına hareket etmeye ve onların haklarını korumaya yetkili kılınmış kimseyi ifade etmek için kullanılır.

Kurumsal olarak Ombudsman terimi, Parlamento tarafından halkın şikayetlerini dinleyip, çözümlere ulaştırmak üzere seçilmiş kimse veya kimseleri simgelemektedir. Ombudsman'ın Türkçe karşılığı için kamu denetçisi, arabulucu, kamu hakemi, medeni hakların savunucusu, parlamento komiseri gibi tanımlamalar teklif edilmiştir.

Sonuç olarak, Ombudsman kamu hizmetlerinin yürütülüşündeki adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenenlerden şikayetleri almak, bu konularda araştırmalar yapmak ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesidir.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU