Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle birçok Avrupa ülkesi, Rusya’ya karşı yaptırım kararı aldı. Bu kararla birlikte Rusya da kendisine yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine karşı tepki göstermek amacıyla çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu.

Rus doğal gazının kesilmesi endişesiyle Avrupa’da birçok ülke doğalgaz ücretlerine çok ciddi zamlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı. Tüm bu süreç devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den batıya adeta meydan okuyan ifadeler geldi.

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok şehrinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’nun genel kurul toplantısında konuşan Vladimir Putin, "Gaz, petrol, kömür, kalorifer yakıtı sağlamayacağız. Hiçbir şey sağlamayacağız. Batı donmuş olacak." ifadelerini kullandı.

Rus gaz devi Gazprom ise, Kuzey Akımı doğalgaz boru hattını planlandığı gibi Avrupa’ya yeniden açılmayacağını açıkladı.

AB'den enerji krizine 225 milyar euroluk kredi
Avrupa Birliği Üst düzey yetkilileri, Avrupa Birliği ülkelerinin enerji sorunlarını ve Ukrayna'daki Rus savaşından kaynaklanan diğer zorlukları ele almak için AB'nin kurtarma fonundan kullanılmayan kredilerden 225 milyar euro (227,57 milyar dolar) kullanabileceğini bildirdi.

Avrupa Birliği, 27 üyesinin COVID-19 pandemisinden kurtulmasına ve ekonomilerini daha yeşil hale getirmesine yardımcı olmak için geçen yıl benzeri görülmemiş 800 milyar euroluk ortak borçlanma programı başlatmıştı.

Ancak hükümetler artık pandemi yerine, bloğun Ukrayna'ya verdiği desteğe misilleme olarak Rusya'nın AB gaz dağıtımlarının çoğunu durdurmasının ardından artan enerji fiyatlarının neden olduğu bir yaşam maliyeti kriziyle boğuşuyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Avrupa Parlamentosu'nun ekonomi komitesine verdiği demeçte, "Üye devletler, planlarını halihazırda kabul etmiş olanlar da dahil olmak üzere, ek yatırımları ve reformları finanse etmek için kredi talep edebilir." dedi.

Avrupa ülkeleri Rusya'nın doğal gazı kesme riskine karşı bir süredir yeni önlemler alıyor. BAzı ülkelerde kamusal alanlardaki elektrik ve doğal gaz kullanımına kesinti getirilirken bazı ülkelerde vatandaştan da tasarruflu olmaları isteniyor.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Editör: Aslı Onuş