Farklı dilleri konuşan insanların birbirleriyle daha etkili iletişim kurmasına yardımcı olmak istediğini belirten sosyal medya devi Meta, yeni çok dilli yapay zeka ağı SeamlessM4T'yi duyurdu. 

Techcrunch’ın haberine göre yeni yapay zeka ağında, "100'e kadar dil" için metinden konuşmaya, konuşmadan metne, konuşmadan konuşmaya ve metinden metne çeviriler gerçekleştirilebiliyor.

SeamlessM4T duyurusunda Meta, Douglas Adams'ın klasik bilim kurgu serisindeki Bir Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ndeki kurgusal bir balık olan ve kulağına yerleştirildiğinde konuşulan herhangi bir dili anında tercüme edebilen Babel Fish'e atıfta bulundu.

SeamlessM4T'nin tıpkı Babel Fish gibi insanlar arasındaki dil problemini kaldırması hedefleniyor.

Babel Fish gibi evrensel bir dil tercümanı oluşturmak zordur çünkü mevcut konuşma-konuşma ve konuşma-metin sistemleri dünya dillerinin yalnızca küçük bir kısmını kapsıyor.

Meta, makine öğrenimi çeviri araçları sunan ilk yapay zeka şirketi değil. Google Çeviri, 2006'dan beri makine öğrenimi tekniklerini kullanıyor ve GPT-4 gibi büyük dil modelleri diller arasında çeviri yapma yetenekleriyle biliniyor.

Ancak son zamanlarda teknoloji, ses işleme cephesinde kızıştı. Eylül ayında OpenAI, sesteki konuşmayı tanıyabilen ve bunu yüksek düzeyde doğrulukla metne çevirebilen, Whisper adlı kendi açık kaynaklı konuşmayı metne çeviri modelini yayınladı. SeamlessM4T, çok modlu çeviriyi çok daha fazla dile genişleterek bu trendden yola çıkıyor

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.