Macron’un Den Haag’daki Avrupa konulu konuşması sırasında, bir grup gösterici tarafından, “şiddetin ve ikiyüzlülüğün başkanı" yazılı pankart açıldı. Göstericiler, “Fransa demokrasisi nerede?” diye bağırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte, Hollanda Kralı Willem - Alexander’ın resmi daveti üzerine iki günlüğüne Hollanda’ya geldi.

Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda resmi törenle karşılanan Macron, 2000 yılında, Jacques Chirac’ın Amsterdam ve Den Haag’a yaptığı ziyaretten bu yana, 23 yıl sonra Hollanda’yı ziyaret eden ilk Fransa lideri oldu.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a göre, Cumhurbaşkanı düzeyinde resmi ziyaretin 23 yıldır gerçekleşmemesinin iki ana nedeni var.

Bunlardan ilki, “Süper güç” olan Fransa’nın “eşit düzeyde muhatap” arayışı. ABD, İngiltere ve Almanya ile yakın temas halinde olan Paris yönetimi, genellikle sınırlı güce ve etkiye sahip “küçük ortaklara” pek saygı duymuyor. İkinci neden ise, Hollanda ve Fransa da uzun süredir Avrupa Birliği (AB) içinde aynı ideolojik saflarda yer almaması.

AB içinde daha çok Almanya’ya yakın bir tutum sergileyen Hollanda, Fransa’yı sık sık “savurganlıkla” suçluyor. Bu nedenle Macron’un ziyareti, aynı zamanda NATO müttefiki de olan Den Haag yönetimi için büyük önem taşıyor.

Resmi karşılamanın ardından Den Haag'a geçildi
Macron Hollanda 01
Foto: RVD

Resmi karşılamanın ardından Den Haag’a geçen Macron, Hollanda'da Senato ve Temsilciler Meclisi Başkanlarıyla görüştü. Macron daha sonra Den Haag’daki Amare Tiyatrosu’nda, “Avrupa’nın geleceği” konulu bir konferans verdi.

Yaklaşık 50 kadar gösterici, Macron’un konuşması sırasında, “şiddetin ve ikiyüzlülüğün başkanı" yazılı bir pankart açtı. Göstericiler, Fransa’da emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasına karşı geniş çaplı protestolara ilişkin polisin sert müdahalesine atıfta bulundu. Macron, Hollanda’da emeklilik yaşının 67’ye çıkarıldığını anımsatarak, Fransız halkının 64 yaşa kızmaması gerektiğini savundu.

Göstericilerden biri, "Fransız demokrasisi nerede?" diye bağırırken, bir başkası da, "Sokaklarda milyonlarca insan var. İklim sözleşmeleri bir kenara itildi, Avrupa'dan bahsederken ne diyebilirsiniz?" dedi.

Macron, planlanan Avrupa konulu konuşmasına ara vererek, protestoculara yanıt vermeye çalıştı. Fransa Cumhurbaşkanı’nın, "Bana zaman verirseniz bu soruya cevap verebilirim" sözleri üzerine, salonda yeniden protestolar yükseldi.

Güvenlik güçleri, protestoculara müdahale ederek, açtıkları pankartı indirdi. Göstericiler daha sonra salondan çıkarıldı. Göstericilerin dışarı çıkarılmasının ardından Macron konuşmasına devam etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, konuşmasında Avrupa egemenliğinin önemini vurgulayarak, Avrupa'nın AB dışındaki şirketlere bağımlı olmaması gerektiğini savundu.

Dışarıdaki göstericilerden birinin “kamuya açık alanda alkol yasağını ihlal ederek, düzensizlik yarattığı” gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. 

Macron, akşam Hollanda Kralı Willem - Alexander’ın Amsterdam’da onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Sürdürülebilirlik ve bağımsız Avrupa konularının ön planda olduğu resmi ziyaret kapsamında, Macron ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Amsterdam Devlet Müzesi’ndeki Johannes Vermeer resim sergisini de ziyaret edecek.

Macron Alexander Hollanda
Fotoğraf: RVD

BBC-2

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.