AFAD tarafından, yerel saatle saat 07.45’de yapılan açıklamaya göre Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye’de 12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiği, 62 bin 937 kişinin yaralandığını belirtildi. Suriye’deki yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ise 2 bin 992 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Depremler Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adana ve Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde yıkıma yol açtı.

Türkiye
AFAD açıklamasında12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiği, 62 bin 937 kişinin yaralandığı ve 6 bin 217 binanın yıkıldığı belirtildi. Deprem bölgesinde acil durum ilan edildi. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 4'üncü seviye alarm verildi.

Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’lar ve uluslararası arama kurtarma personelinden oluşan toplam 24.727 arama kurtarma personeli görev yapıyor. Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personeli sayısı ise 5.709 kişi.

Ayrıca AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, Ambulans Ekipleri, Gönüllüler, Yerel Güvenlik ve Yerel Destek Ekipleri’nden görevlendirilen saha personel sayısı ile bölgede görev yapan toplam personel sayısı 113.201'e yükseldi.

Suriye
The Guardian’da yer alan habere göre, Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren "sivil savunma" ekibi Beyaz Baretliler Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle en az 2 bin 992 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Bölgeden gelen haberlere göre depremde yaralananların sayısının 5 bini geçtiği belirtiliyor.

Suriye'de depremlerden etkilenen İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.