Hollanda 1. Futbol Ligi (Eredivisie) takımlarından Feyenoord forması giyen Orkun Kökçü’nün, LGBTİ+ hareketini simgeleyen gökkuşağı renkli kaptanlık kol bandını takmayı reddetmesinin yankıları hala sürüyor. Kökçünün bu kararı bazı çevrelerin eleştirisine neden olsa da, futbolcuyu destekleyenler de oldukça çok. 

Kökçü’nün kararı ile ilgili Feyenoord teknik direktörü, kulüp taraftarları ve dernekleri gibi farklı tarafların görüşlerini haberleştiren kamu yayıncısı NOS, aynı zamanda Türkler için Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran’a da söz verdi. İki yıl önce KNVB tarafından başlatılan ve 60 kurumun dahil olduğu 'Futbolumuz herkes içindir' imza kampanyasında IOT de yer almıştı.

NOS haberinde; KNVB’nin iki yıl önce başlattığı kampanyada LGBTİ bireylere destek amaçlı, OneLove kaptanlık bandının da yer aldığı ve hükümetle birlikte başlatılan bu kampanyada tüm katılımcı kurumların imzasının bulunduğu hatırlatıldı.

“Türk kökenli olması önemli değil”
NOS’de yayınlanan “OneLove kaptanlık kol bandını reddeden Kökçü: hayal kırıklığı ama aynı zamanda da alkış” başlıklı haberde, Zeki Baran’ın “Türk kökenli olması da önemli değil. Hollanda'da yaşıyoruz ve o burada futbol oynamayı seçti” sözleri kalın harflerle vurgulandı. 

Baran NOS’e verdiği demeçte, Kökçü’ye kızgın olduğunu belirtirken, “Bir Feyenoord kaptanının böyle düşünmesi çok talihsiz bir durum. Tüm insanların eşitliği en önemli şeydir. LGBT bireyler de toplumun bir parçasıdır.” dedi.

Haberde IOT başkanının “Türk kökenli olması da önemli değil. Hollanda'da yaşıyoruz ve o burada futbol oynamayı seçti. Herkes için eşitlikten yana olmamasını çok talihsiz buluyorum.” şeklinde açıklama yaptığı kaydedildi.

IOT başkanı Zeki Baran sorunun dinle ilgisi olmadığını belirtirken  "Herkes Allah tarafından yaratılmıştır. Bu insanlar (lgbti bireyleri kasdederek) oradalar ve onlara gözlerinizi kapatamazsınız. Ben de dindarım ama insanlara kendileri olmaları ve perspektif sunmaları için alan vermelisiniz." şeklinde ifade kullandı.

“Sözlerimin arkasındayım”
Zeki Baran Sonhaber’e yaptığı açıklamada da NOS’a verdiği demeçte kullandığı sözlerinin arkasında olduğunu belirtti. 

Baran NOS’a verdiği açıklamada, sadece LGBTI bireyler değil, hiç kimsenin ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini vurguladığını kaydetti.  Bunun kendisi için en önemli nokta olduğunu vurgulayan Zeki Baran ancak NOS haberinde bu noktanın tam olarak aktarılmadığını kaydetti. Baran “herkes için eşitlik olmalı. Toplumun içinde birbirinden ayrıştırmak çok yanlış ve bu olmamalı.” dedi.

Kökçü’nün açıklaması
Pazar günü oynanan Feyenoord – AZ Alkmaar maçında LGBTI+ hareketini simgeleyen gökkuşağı rengindeki kol bandını takmayı reddeden Orkun Kökçü, bu kararını sosyal medya hesabı ve Feyenoord kulübü resmi sitesinden yaptığı açıklamada, "Dini, geçmişi veya tercihi ne olursa olsun herkese saygı duyuyorum. Herkes istediğini veya hissettiğini yapmakta özgürdür. Bu eylemin önemini çok iyi anlıyorum, ancak dini inancım nedeniyle bu eylemi destekleyecek doğru kişi olduğumu hissetmiyorum. Bu yüzden bu kaptanlık bandını takarken kendimi rahat hissetmeyeceğim.” şeklinde duyurmuştu. 

Bazı insanların bu kararından ötürü hayal kırıklığına uğrayabileceğini tahmin ettiğini belirten Kökçü, bunu kesinlikle niyeti olmadığını vurgulayarak “Ancak, umarım herkes benim dini tercihime saygı duyar.” şeklinde açıklamıştı. 

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.