Hollanda Türk Federasyonu (HTF) Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yıldönümünü Amsterdam’da düzenlediği bir etkinlikle kutladı. 23 Ekim Pazar günü düzenlene etkinliğe katılım, beklenenin üzerinde gerçekleşti.

Türk Bayrakları ile kırmızı beyaz renklerin hakim olduğu salonda bulunanlar, zaman zaman hüzünlenseler de coşku dolu saatler yaşadılar.

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan’ın da hazır bulunduğu şölen Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler için dua edildi, bir dakikalık saygı duruşunun ardından Hollanda ve Türkiye Milli Marşları okundu.

Kaan Tahancı, Gökhan Tekin ve Ümran Gülcan’ın sahne aldığı şölende HTF genel Başkanı Murat Gedik ve Başkonsolosu Engin Arıkan selamlama konuşması yaptılar.

Başkonsolos Arıkan; HTF’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Önümüzdeki sene cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Nice 100 yıllara diyor, bayramınızı kutluyorum. Yurt dışında bu kutlamaların önemi bir kat daha artıyor. Gelecek nesillerimiz için milli birlik ve beraberlik şuuru içinde hareket ederek provakosyonlara fırsat vermeyeceğiz. Dün Rotterdam’da gençlerimiz bu bilinçle hareket etmiştir. “ dedi.

HTF Genel Başkanı Murat Gedik konuşmasına başlamadan önce Hollanda Türk Federasyonun kuruluşundan bu güne kadar emeği geçenlere plaket takdim etti.

Murat Gedik konuşmasına “Cumhuriyetimizi kuran kendileri aramızda olmayan her zaman ruhlarını yanında hissettiğimiz başta Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ecdadımıza selam olsun. 5 bin yıllık bir devlet geleneğimiz vardır. Bunu zaman zaman inkar edenler var. Bizler Başbuğumuzun evlatları olarak Yavuz misali Şah İsmail de bizimdir, Yıldırım Beyazıt’ta bizimdir Timur da bizimdir, diyoruz. Yağlı urganlara rağmen, yaşsın devlet diyoruz. Çanakkale’ye giden bir bakın, o taşlarında yazan devletler nerede şimdi?” sözleri ile başladı. 

Gedik konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz her türlü ırkçılığa şiddetle karşıyız. Kendimize güneş baştacımız, bulutlar otağımızdır , o yüzden biz kendimize Avrupa Türkü diyoruz. Türkiye’den vaz geçemeyiz, Türkiye yıkılırsa Dünya Türklüğü yok olur.
Sayın Bahçeli 15 Temmuz öncesi tehlikeyi önceden sezmiş teşkilatlarımıza cemaatlerin yayın organlarının girmesini yasaklamıştır. Fakat ne hikmetse 15 Temmuzdan sonra herkes ülkücü oldu.
Ezbere Türk milliyetçiliği, Atatürk Milliyetçiliği olmaz. Atatürk ile sorunu geçmişte bir kuyruk acısı vardır. Var olsun Atatürk. Atatürk’ü bilmek okumak Cumhuriyeti benimsemek yaşadığımız topluma birlik beraberlik ve huzurun temelidir.
Yaşasın iki devletimiz birincisi Türkiye Devletimiz, ikincisi liderimiz Devlet Bahçeli beyimiz. Kim derdi ki beş on yıl önce Akdeniz’de söz sahibi olacağız, Karabağ’da Türk bayrağı dalgalanacak. 2023 Türk milletinin geleceğinin teminatının yıl dönümüdür. Sırada diğer mazlum ülkeler var inşallah. Bayrağı asla yere düşürmeyin , o bayrak başbuğumuzun dediği gibi sizlersiniz..
Tekrar 15 Temmuz öncesine dönmek istemiyorsak adres üç hilal; Tanrı Türk’ü korusun”

Kaynak: NHaber

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş