Hollanda İstanbul’daki Başkonsolosluğunu “Batılı hedeflere yönelik artan saldırı tehdidi” gerekçesiyle kapatıldığını açıkladı. İşlemlerin dijital olarak ve Ankara’daki Büyükelçilik vasıtasıyla yapılmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlık kanalıyla yapılan açıklamada Kur’an'ı Kerim’in yakıldığı ve yırtıldığı İsveç, Danimarka ve Hollanda'daki son eylemlerinin “Batılı hedeflere karşıtı duyguları uyandırabileceği” ve “gösteri ve protestolara yol açabileceği” belirtildi. 

Açıklamada, '' İstanbul başta olmak üzere Batılı hedeflere örneğin diplomatik temsilciliklere ve ibadethanelere yönelik saldırı tehdidi de artmakta” olduğuna dikkat çekilirken, “Bu tehdit göz önüne alındığında, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak halka kapatılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Başkonsolosluğun (konsolosluk) hizmetlerinin şu anda fiziki olarak sağlanamadığı belirtilen açıklamada, gerekli işlemlerin “Mümkün olduğunca, dijital olarak veya Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği tarafından”  yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada Başkonsolosluğa e-posta ile ulaşılabileceği hatırlatılırken, şu anda “Hollandalı gezginlere yönelik bir tehdit” olduğuna dair herhangi bir belirti olmadığı ve Türkiye seyahat tavsiyesinin renk kodunun “sarı” ve bazı bölgelerde “turuncu ve kırmızı” olduğu aktarıldı.

Geçtiğimiz hafta sonunda bakanlık Türkiye'deki vatandaşlara yönelik yayınladığı uyarısında “kalabalık ortamlardan kaçınmaları” tavsiyesinde bulunmuştu. 

Radikal sağcı grup PEGİDA'nın lideri, 22 Ocak Pazar günü Den Haag’da Kur’an-ı Kerim yırttı. Bu nedenle Hollanda büyükelçisi geçen hafta Türk hükümeti tarafından çağrıldı. Türkiye, Hollanda'nın bu tür 'kışkırtıcı eylemlere' izin vermemesini talep etti.

Geçtiğimiz hafta Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın İsveç ve Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakmasının ardından, ABD, Almanya ve Fransa Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını uyarmıştı. Üç ülkeden başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki büyükelçilikler ve Türkiye için yüksek terör riski uyarısı yayınlayarak, vatandaşlarından kalabalık yerlerden uzak durmaları ve ibadet alanlarında dikkatli olmaları çağrısında bulunuldu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.