Hollanda'da bir kadının öldükten yıllar sonra evinde bulunmasının ardından geçen 10 yılda, herkesin toplumda bir yeri olması gerektiği fikrinden yola çıkan çok sayıda ulusal kampanya başlatıldı. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan ulusal kampanyalar, olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Bep de Bruin vakası 

bep de Bruin
21 Kasım 2013'te 74 yaşındaki Bep de Bruin adlı bir kadının cesedi Rotterdam'daki evinde bulundu. Bep de Bruin 10 yıl önce ölmüştü. De Bruin, o dönem Hollanda Doğu Hint Adaları olarak anılan bölgede doğmuş ve genç yaşta Hollanda'ya taşınmıştı. Erken bir travma yaşadıktan sonra yalnızlaşmış ve tek çocuğuyla iletişimini kesmişti. 2003'te öldüğünde kimse farkına varmamıştı. Emeklilik maaşı banka hesabına aktarılırken, kirası da otomatik hesaptan ödeniyordu.

Bep'in cesedi ancak gaz mühendislerinin dairesine erişmesi gerektiğinde keşfedildi. Polis, kapının arkasına birikmiş bir yığın postayı iterek kapısını açabildi. Bu postalar daha sonra Bep'in kaç yıl önce öldüğünü anlamalarına yardımcı olacaktı.

Olay tüm şehri harekete geçirdi. Yerel siyasetçi Hugo de Jonge, yerel bir televizyon kanalına olayın "bu kadar büyük bir şehirde yalnızlığın ne kadar büyük olabileceğinin dokunaklı bir örneği" olduğunu söyledi.

Gönüllülerin 75 yaşın üzerindeki tüm Rotterdam sakinlerini ziyaret ettiği bir sosyal yardım programı başlatan Jonge, Hollanda Sağlık Bakanı olarak atandıktan sonra bu konuyu sahiplenmeye devam etti. 2018'de yaşlılar arasında yalnızlıkla baş etmek için ulusal bir girişim başlattı. Son istatistikler bunun işe yaramış olabileceğini gösteriyor.

Bu konuda net rakamlar bulmak zor, ancak geçen yıl Avrupa Birliği çapında yapılan ilk anket, yaklaşık sekiz kişiden birinin çoğu zaman yalnız hissettiğini, üç kişiden birininse en azından bazen yalnız hissettiğini ortaya koymuştu.

Ancak Hollanda, Avrupa'da insanların kendilerini en az yalnız hissettiği ülkelerden biri olmuştu.

Yalnızlığa Karşı Birlik girişimi
Ulusal girişimin adı Een tegen eenzaamheid yani Yalnızlığa Karşı Birlik'ti. Girişimdekiler, hem belediyeleri ziyaret ederek eylem planları oluşturmalarına yardımcı oluyor hem de belediyeleri, sağlık profesyonelleri, gönüllüler ve işletmelerle birlikte çalışıp yalnızlık karşıtı ağlar oluşturmaya teşvik ediyor.

Yalnızlığa Karşı Ulusal Koalisyon da bunu ulusal çapta uyguluyor. Koalisyonun üyeleri bankalar, süpermarketler, hayır kurumları, spor kulüpleri ve kültür kurumları gibi farklı yapılar fikirlerini paylaşmak ve birlikte çalışmanın yollarını bulmak için yılda iki kez buluşuyor.

Buluşmalar umulmadık yerlerden yenilikçi fikirlere ilham kaynağı oldu. Örneğin, Jumbo süpermarket zincirinin artık düzinelerce mağazasında özel “kletskassa” veya "konuşkan kasiyerler" bulunuyor. İsteyen müşteriler marketten çıkmadan önce kasiyerle sohbet edebiliyor.

Ulusal posta servisi Post NL postacıların, perdelerin uzun süredir açılmaması ya da postaların birikmesi gibi ipuçlarını değerlendirerek zor durumda olduğunu düşündükleri hanelerle ilgili ihbarda bulunabilecekleri bir gönüllü programı geliştirdi.

Yalnızlığa karşı projeler
Yalnızlığa Karşı Birlik programının web sayfasında öne çıkan uygulamalardan birinin adı Oopoeh.

ooepeh projesi

Hollanda'nın dört büyük şehrinden bir miktar fon alan Oopoeh, evcil hayvanlara bakmak isteyen yaşlı yetişkinleri meşgul köpek sahipleriyle eşleştiriyor. Uygulama yaşlılar için ücretsiz, köpek sahiplerinden ise küçük bir ücret alınıyor. Oopoeh bugüne kadar 4 bin 500 eşleşmenin mimarı oldu. 

Bir diğer uygulama ise sadece yaşlılara değil yalnız hisseden gençlere de destek oluyor. Oma's Soep adındaki bir çorbacı kârının yarısını üniversite son sınıf öğrencileriyle yaşlıları yemek pişirme seanslarında bir araya getiren bir uygulamaya aktarıyor.

2022'de Yalnızlığa Karşı Birlik programı tüm toplumu kapsayacak şekilde genişletildi ve programa 196 kuruluş katıldı.

Sadece gençleri hedefleyen yalnızlıkla mücadele kulübü Join Us, bugün 77 belediyede hizmet veriyor. Tüm projeler önyargıyla baş etmeye odaklanıyor zira yalnızlığın toplumdaki bir sorundan ziyade bir tür kişisel başarısızlık olduğu yönünde hâlâ yaygın bir inanç var.

Farklı gruplar bunu farklı şekillerde ele alıyor. Join Us'ın gençlik liderleri, kendi yalnızlık deneyimlerini paylaşmaya teşvik ediliyor. Böylelikle bunun normalleşmesi amaçlanıyor.

Ancak Oopoeh ve Oma's Soep gibi bazı kuruluşlar, potansiyel üyelerini korkutmamak için bu konuya neredeyse hiç değinmiyor.

Yalnızlığa Karşı Birlik, her yıl Ulusal Yalnızlık Haftası'nda insanları bu konu hakkında konuşmaya çağırıyor. Ülke genelinde birçok koalisyon ortağının birlikte çalıştığı yüzlerce özel etkinlik düzenleniyor. Bu yıl Hollanda Kraliçesi Maxima Oma Soep'in yemek pişirme seansına katıldı ve uygulamaya ilginin artmasını sağladı.

Bu gruplar Bep de Bruin'in hikayesinin tekrarlanmasını önlemeyi umuyor.

BBC-2

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin l

Editör: Aslı Onuş