Perşembe günü Schiphol havalimanı yönetiminin yaz dönemine ait açıkladığı, günlük onlarca uçuşun iptal edileceği bilgisi, yolcuları tedirgin etti. Birçok vatandaş yaşanan belirsizlik yüzünden tatilinin devam edip etmeyeceği konusunda endişe yaşıyor.

Schiphol yönetimi bir süredir devam eden personel açığı sorununu gidermek için yaz döneminde yapılacak uçuş seferlerinin kısıtlanma yoluna gitti. 

Bu açıklamanın ardından Hollanda Seyahat Acenteleri Birliği (ANVR), kararı yargıya taşıyacağını belirtti, Corendon seyahat acentesi ise en az 150 uçuşunu Amsterdam’dan Rotterdam’a kaydıracağını açıkladı. 

Günlük yolcu kotası getirildi
Schiphol tarafından yapılan son açıklamada, 7 Temmuz tarihinden itibaren iki aylık süre içinde, günlük yolcu kotası uygulamasına gidileceği duyuruldu. 

Açıklamaya göre, Temmuz ayında günlük en fazla 67 bin 500 yolcunun, ağustos ayında ise 72 bin 500 yolcunun uçuşuna izin verilecek.

Bu karardan binlerce yolcu olumsuz etkilenecek ancak Schiphol yönetimi henüz net olarak tam olarak kaç kişinin etkileneceği konusunda bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Şirket CEO’su Dick Benschop'a göre, temmuz ayında günlük ortalama 13 bin 500 yolcunun uçuşu iptal edilecek.

Benschop açıklamasında, bu önlemi istemeyerek aldıklarını, özellikle koronanın etkisinden sonra, tüm ortaklarla birlikte daha fazla yolcuya hizmet vermeyi istediklerini ancak durumun farklı bir noktaya geldiğini belirtti. Benschop “Bu yaz Schiphol'de çok şey mümkün, ancak her şey mümkün değil" dedi.

Alınan önlemin, yolcuların büyük çoğunluğunun Schiphol'den güvenli ve güvenilir bir şekilde seyahat etmesini sağlamak için olduğunu belirten Benschop, “Buna rağmen uçamayan yolcular da olacak." dedi.

Daha az bilet, alan değişikliği veya uçuş iptali!
KLM, Schiphol'den kalkan uçuşlar için daha az bilet satacağını belirtirken, "Büyük ölçekte uçuşları iptal etmek zorunda kalmayı beklemiyoruz." açıklaması yaptı. 

Transavia, uçuşları iptal etmesi gerektiğini belirtirken, Corendon, uçuş sayısını farklı uçuşları birleştirerek azaltacağını, bazı seferlerin iptal edileceğini ve kısmen havaalanı değişikliği yapacağını duyurdu.

ANVR: Kararı yargıya taşıyacağız!
ANVR tarafından yapılan yazılı açıklamada da kurumun yüz binlerce Hollandalının tatilinin devam edip etmeme konusunda süregelen belirsizlik konusunda Schiphol'e ve hükûmete öfkeli olduğu belirtildi. 

ANVR Amsterdam Schiphol Havalimanının yoğunluk nedeniyle bu yaz uçuşları iptal etme planını mahkemeye taşıyarak tazminat talebinde bulunacaklarını duyurdu.

Benschop, havayollarından ve seyahat organizasyonlarından gelebilecek tazminat taleplerinin olabileceğini belirtirken, herhangi bir tazminatı karşılama konusunda bir açıklama yapmadı..

Foto: Ben Koorengevel - Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın