2020 Temmuz ayında yürürlüğe giren yeni organ bağışı yasası ile bir yıl içinde 4,8 milyon kişi organlarını bağışladı. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) ve Donor Register'dan alınan yeni rakamlara göre; organ bağışına onay veren kişilerin sayısı, geçen yılın başına kıyasla bu yıl neredeyse 1 milyon kişi arttı.

Aynı dönem içinde organ bağışına açıkça izin vermeyenlerin sayısı, 2,3 milyondan 4,3 milyona çıkarken, 3,3 milyon kişi bu konuda kararsız olduğunu belirtti. Öte yandan 1,5 milyon Hollandalı ise bu kararı akrabalarının vermesini tercih etti.

CBS özellikle gençlerin henüz bir seçim yapmadıklarını belirtiyor. 18 ila 20 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık yüzde 40'ı geçen Temmuz ayına kadar hiçbir seçim yapmamış olarak görülüyor.

Yeni Donör Yasası nedeniyle, bu gençler otomatik olarak 'Donör Kayıtlarına itiraz yok' şeklinde kayıt ediliyor. Eski organ bağışı yasasına göre, birinin sicile dahil edilmesi için açıkça seçim yapması gerekiyordu.

CBS ayrıca 20 ile 70 yaş arasındaki kişilerin, daha sık olarak organ bağışı için rıza gösterdiğini belirtti.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU