Zenginliği ve verimliliği ile her fırsatta övünen Hollanda, Covid-19 aşı uygulamalarında sınıfta kaldı.

42 gün içerisinde her 100 kişi için 3,6 doz aşı yapıldı. 17 milyonluk ülkede, zayıf planlama sebebiyle aşı uygulamasında sıkıntı yaşanırken, satın alınan aşıların yüzde 40’ı depolarda kaldı. 

6 Ocak’ta aşılamaya başlayan son AB ülkesi olan Hollanda, 27 AB üyesi içerisinde Letonya, Hırvatistan ve Bulgaristan'dan sonra en yavaş aşı uygulayan ülke oldu.

Covid-19 sebebiyle bugüne kadar bir milyonun üzerinde vaka ve 15 binin üzerinde can kaybı kaydeden Hollanda, aşı konusunda sınıfta kaldı.

Reuters'ta yer alan habere göre, zenginliği ve verimliliğini her fırsatta dile getiren ülkede, 6 Ocak’ta başlayan aşı uygulaması 42 gün içerisinde sadece yüzde 3,64’e ulaştı.

Covid-19 aşılarına en geç başlayan AB ülkesi olan Hollanda, aşının onaylanma sürecinde de aşıların saklanacağı dondurucular ile ilgili de hatalı karar vermiş, dondurucu tedariki yapmamıştı.

27 AB ÜLKESİ ARASINDA 24’NCÜ

17 Milyonluk nüfusu için 85 milyon aşı sipariş eden Hollanda, ülkenin tamamını Eylül ayına kadar aşılamayı planladığını açıklarken 27 ülkeli AB’de Letonya, Hırvatistan ve Bulgaristan'dan sonra nüfusuna en az aşı uygulayan ülke (yüzde 3,64) oldu.  

AB ORTALAMASININ ALTINDA

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden elde edilen verilerde ise, Hollanda'nın aşı uygulanmasında AB'de en yavaş ikinci ülke olduğu göze çarparken ve 29 Ocak itibarıyla alınan aşıların yalnızca yüzde 28,5’inin kullanıldığı belirtildi.

‘AŞILARIN YÜZDE 57’Sİ KULLANILDI’

Daha önce Hollanda’da domuz gribine karşı aşı programını yöneten sağlık danışmanı Herman van der Weide, “Belirli bir yerdeki depoda 400 bin aşı vardı, ve orada tutuyorlar” derken alınan son bilgilerde aşı uygulamasının hızlandığı, 1 milyondan fazla dozun yüzde 57’sinin 14 Şubat itibarıyla kullanıldığı belirtildi.

YÖNETİM SIKINTISI VAR’

Hollandalı aşı uzmanları, aşı uygulamasındaki başarısızlığı lojistik hatalara, zayıf liderliğe ve böylesine büyük bir krize yanıt vermek için yetersiz donanıma sahip başı olmayan bir sağlık sistemi sebebiyle olduğunu belirtirken Tilburg Üniversitesi'nde aşılama programını yürüten Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nde (RIVM) danışmanlık yapan bir lojistik profesörü olan Jan Fransoo, “Hollanda sağlık sistemi normalde iyi çalışıyor ancak bir pandemi ortaya çıktığında, bu sahip olunan en iyi sistem olmayabilir. Merkezi bir komuta hattı yok ” ifadelerini kullandı.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Kaynak: NTV