Çarşamba günü Rotterdam’da yapılan baskınlarda yasadışı zayıflama hapları ve steroidlerin satışı ile uğraşan 38 yaşındaki adam yakalandı. 

Hollanda Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (NVWA) müfettişleri Çarşamba günü Rotterdam’da iki eve ve bir işyerine baskın düzenledi. Adreslerde yapılan aramada çok çeşitli türde steroidler ve 300 adet Hollanda’da satışı yasak olan Iomax adlı zayıflama hapları bulundu. Ortaya çıkartılan ürünlere el konuldu.

NVWA açıklamasında, yakalanan adamın, yasal sporcu beslenmesi ve takviye ürünleri sattığı ancak buna ek olarak talep üzerine yasa dışı zayıflama hapları ve steroidlerin satışını da yaptığının tespit edildiği aktarıldı.  

Kurumu'nun cezai soruşturma departmanı NVWA-IOD ve polis Ekim ayında da Güney Hollanda bölgesinde yine yasaklı zayıflama hapları satan 36 yaşında başka bir kişiyi ortaya çıkartmıştı. NVWA; hapların sosyal medya platformu Facebook üzerinden satışının yapıldığının tespit edildiğini ve bunun üzerine başlatılan cezai soruşturma sonucunda da satıcıya ulaşıldığını belirtmişti.

Bu hapları kullanmayın!
NVWA, güvenli olmadığı için Iomax gibi zayıflama haplarının kesinlikle kullanılmaması tavsiyesinde bulunuyor. Yapılan araştırmalar da bu tür hapların içinde amfetamin bulunduğunu gösteriyor. 

Alınan bir tabletin bile çarpıntı, göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve aşırı hareketlilik gibi yan etkilerinin görüleceğini belirten NVWA, kullanıcıların bu ilacı almayı derhal bırakmaları ve oluşan fiziksel şikayetlerde derhal doktora gidilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Iomax gibi zayıflama haplarının fiziki mağazalar yerine, yalnızca çevrimiçi ortamlarda satıldığına dikkat çeken NVWA, kullanıcıları bu hapları nereden aldıklarını kuruma bildirme çağrısı da yaptı. Yapılan bildirimlerin gizli tutulacağını belirten NVWA, bu sayede hedefe yönelik olarak eylemde bulunabileceğini ve suçluların yakalanabileceğini hatırlattı.

NVWA'ya İletişim Merkezi üzerinden veya (088) 22 33 700 numaralı telefon hattından ulaşılabiliyor. Veya Kriminal İstihbarat Birimi (TCI) ihbar hattının 06 - 13 44 94 77 numaralı telefonundan da isim belirtmeden ihbarda bulunulabiliyor.

Iomax hapları
Hollanda'da yasa dışı olarak çevrimiçi platformlarda satışı yapılan Iomax adlı ürünü kilo vermek veya ekstra enerji kazanmak isteyen kişiler kullanıyor. Ancak bu ürünün etiketinde içerisinde ne tür bileşenlerin bulunduğu açıklanmıyor. Yapılan araştırmalar da hapların içerisinde aşırı miktarda kafein ve amfetamin yer aldığını gösteriyor. 

Yaklaşık iki yıl önce kilo vermek için Iomax adlı haplardan kullandığı belirtilen bir kadın,  bir süre sonra garip davranışlar sergilemeye başladığı için hastaneye kaldırılmış ve yapılan tetkikte yüksek kan basıncı sonucu beyin kanaması geçirdiği tespit edilmişti. Kadının bu hapları ne kadar süredir kullandığı bilinmiyor.

© Sonhaber.eu
Fotoğraf: NVWA Video screenshot

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş