DENK lideri Farid Azarkan, Hollanda Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinin ikinci gününde, partisi adına söz aldıktan sonra yaptığı konuşmasını, İslâm karşıtı söylemi ile bilinen PVV lideri Geert Wilders’i şiddetli bir şekilde eleştirerek sonlandırdı.

Yeter Artık, buraya kadar!
Azarkan duygu yüklü konuşmasına, İslam karşıtı PVV’nin her meclis oturumunda, İslamiyet ve Müslümanlar hakkında nefret saçmasını, çok sert bir dille kınayarak başladı. PVV lideri Wilders’a adeta ateş püsküren Azarkan, Maliye Bakanı Sigrid Kaag’a İngiliz ajanı imasında bulunulduğunda herkesin ayaklanıp salonu terk ettiğini, Müslümanların kutsalına hakaret edilmesine ise her zaman sessiz kalındığına isyan ederek, ‘yeter artık, buraya kadar', dedi.

Müslüman komşu
Azarkan Genel Kurul’a hitabında Wilders’ın  bir gün önceki oturumda ‘bir muzla günü geçiştiren’ yaşlı Alfredo ve Janine çiftinin ‘içler acısı yoksulluk’ hikayesinden, bahsetmesi üzerine: “Alfredo ve Janine’ye, gereken yardım yapılmakta. Kim tarafından yapılıyor biliyormusunuz? Müslüman komşusu tarafından. O müslüman komşu, o insanlara kol kanat germiş. Yani sayın Wilders’ın küfür ettiği, nefret söylemi yönelttiği, Kuranını yasaklamak istediği, camilerini kapatmak istediği insanlar”, dedi.

Meclis'e sitem
DENK lideri, Wilders’ın Müslümanlara karşı yaptığı nefret söylemi karşısında meslektaşlarının sessiz kaldıklarına yönelik: “Ne zaman birbirimizle dayanışma içerisinde olacağız merak ediyorum”, diyerek sitemde bulundu.

Böyle bir şey olabilir mi? 
Hayal kırıklılığına da uğradığını gizlemeyen Azarkan: “Az önce, Geert Wilders’ın, benim, Meclis'teki birkaç meslektaşın ve bu ülkede yaşayan bir milyon insanın dininin bir din değil, nefret ve terör ideolojisi olduğunu ifade eden bir önerge sunduğunu, hepberaber gördük. Wilders bugün bu önergeyi sundu ve kimse kılını kıpırdatmadı. Hükümet cenahından bile kimse: “Böyle bir şey olabilir mi?”, demedi.

Müslümanlar incitildi
Hollanda’da yaşayan bir milyon insanın dini için: “bu bir din değildir, nefret ve terör ideolojisidir”, şeklinde bir ifade nasıl kullanılır? Bu akşam hiç kimseden, hiçbir milletvekilinden, tepki gelmedi. Bu durum beni bu akşam incitti”, dedi.

Tahammülüm kalmadı!
Farid Azarkan ayrıca: “Her seferinde Müslümanlara ve sığınmacılara yöneltilen hakaretlere sessiz kalınmasına tahammülüm kalmadı.

Müslümanlara dayanışma
Sizlerden ricam, sadece benimle değil - ben söylenenlere alıştım - her fırsatta, her oturumda, Geert Wilders tarafından dinine saldırılan bir milyon Hollandalı Müslümanla da dayanışma içinde olun! Yeter artık, buraya kadar”, diyerek sözlerine sön verdi.

Temsilciler meclisi Azarkan'ı alkış yağmuruna tuttu!
Ateşli sözleriyle oturuma damga vuran Azarkan, Meclis'in çoğunluğundan uzun bir süre büyük alkış aldı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.