Hollanda’da bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan Kırmızı Lale Film Festivali(RTFF) 7 ekimde başlıyacak.15 Ekim’e kadar devam edecek festivalde yer alacak filmler Amsterdam, Rotterdam ve Deventer şehirlerinde sinema severlerin beğenisine sunulacak.

Pandemi nedeniyle zorunlu olarak ara verilen Kırmızı Lale Film Festivali bu yıl bir anımsatma faaliyeti olarak düzenleniyor. Festival organizasyonu 2023 yılı Mayıs ayında yapılacak 9. Kırmızı Lale Film Festivali ile yeniden eski tarihlere ve eski konsepte dönmeyi hedefliyor. 

8. Kırmızı Lale Film Festivali bu yıl Red Tulip Foundation tarafından, Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivale Rotterdam ve Deventer Belediyesi ile çeşitli sponsorlar da destek veriyor.

Festival bünyesindeki filmler bu yıl; Amsterdam Merkez Kütüphanesi OBA (Openbare Bibliotheek Amsterdam), Amsterdam LAB 111 sinema kompleksi, Rotterdam Merkez Kütüphanesi (Centraal Bibliotheek Rotterdam), Rotterdam Klooster gösteri merkezi ve Deventer Mimik Film Theater’da seyircilerle buluşacak. 

8. Kırmızı Lale Film Festivali’nin bu yılki konukları arasında yönetmenler Göksel Gülensoy ve İlke İşisağ yer alacak. Ayrıca, etkinlikte gösterilecek filmlerden birinin başrol oyuncusu da festivale katılarak seyircilerle birlikte olacak. Gösterimde olacak filmlerin yönetmenleriyle film bittikten sonra çevrimiçi söyleşi yapılacak.

Alzheimer hastalığına özel vurgu
Bu yıl gösterime girecek filmlerden biri olan Canan Ergüder’in oynadığı “Sadan Hanım” filmi Artık çağımızın hastalıklarından sayılan Alzheimer hastalığının son evrelerinde olan, yaşlı bir kadının hikayesini anlatıyor. Özel olarak Alzheimer hastalığına yönelik 13 Ekimde Rotterdam Klooster salonunda düzenlenen film gösteriminde yönetmen Göksel Gülensoy da salonda bulunacak ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Aynı saatlerde Hollanda Alzheimer Derneği adına Süreyya Polat’ta bir sunum yapacak. 

Filmler, Seanslar ve gösterim salonları
8. Kırmızı Lale Film festivalinin programı şu şekilde:

Deventer – MIMIK Film Theater en Café
7 Ekim Cuma 

19.30 Bağlılık Hasan 

8 Ekim Cumartesi 
14.30 Sadan Hanım
16.00 Şeyh Bedrettin
18.15 Sabırsızlık Zamanı
20.30 Omar ve Biz

9 Ekim Pazar
14.30 Leyla Hanım
16.00 Af
18.15 Üç Yol
20.30 Ceviz Ağacı

Rotterdam 
7 Ekim Cuma- De Centrale Bibliotheek

20.15 Leyla Hanım

9 Ekim Pazar- Verzamelgebouw 't Klooster
18.00 Şeyh Bedrettin
20.30 Omar ve Biz

13 Ekim Perşembe- Verzamelgebouw 't Klooster
13.00 Sadan Hanım

Amsterdam
9 Ekim Pazar – OBA

14.00 Leyla Hanım
16.00 Sadan Hanım

15 Ekim Cumartesi LAB 111
18.30 Ceviz Ağacı
20.30 Bağlılık Hasan

Önemli Not: Festival ve filmler hakkında daha geniş bilgi ve söyleşiler için Festival organizasyonu adına Erol Samburkan (06 41 39 18 76)  ya da İhsan Temur (06 29 53 47 16) ile görüşebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.