Hükümet ve çiftçilerin temsilcileri arasında yürütülen "Tarım Anlaşması"na ilişkin görüşmeler başlamadan bitti. Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanı Piet Adema, parlamentoya gönderdiği mektupta "Tarım Anlaşması"na ilişkin çiftçi temsilcileriyle yapılan görüşmelerin uzlaşma sağlanamadan bittiğini belirtti.

Bakan mektubunda, LTO’nun 14 Haziran'daki toplantıda taslak anlaşmaya yönelik çekinceleri sebebiyle masadan kalktığını belirtirken, diğer küçük gruplarla görüşmelerin sürdürüldüğünü aktardı.

Mektupta LTO'nun görüşmelere katılmama kararının ardından masadaki diğer çiftçi gruplarının, bankacılar, gıda toptancıları ve çevre kurumlarından temsilcilerin de "görüşmelerin başarıyla sonuçlanmayacağı" gerekçesiyle sürecin sonlandırılmasını istediği aktarıldı.

Bakan Adema, hükümetin iklim politikaları çerçevesinde bir dizi kısıtlamalar getirmeyi öngördüğü anlaşmanın çok sayıda çiftçinin geleceği açısından belirsizlik içerdiğini belirttiği mektubunda söz konusu değişikliklerin radikal bir süreç olduğuna vurgu yaptı.

Yaşanan bu gelişmeyi "fırsatın kaçırılması" olarak değerlendiren Bakan, söz konusu anlaşmanın bundan sonra nasıl ilerleyeceğine hükümetin karar vereceğini kaydetti.

"Tarım Anlaşması" nedir?
Hükümet, azot emisyonunu 2030'a kadar yüzde 50 azaltma hedefleri kapsamında tarım ve çiftçilik sektörlerinde bir dizi kısıtlamaya gidilmesini öngörüyor.

Hükümetin getirmek istediği kısıtlamaların başında; çiftçilerin işlettikleri her bir hektar alan için besleyebilecekleri inek sayısının azaltılması, tarımda kullanılan sulama yöntemleri ve ilaçlara ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Buna karşın çiftçiler ise artan maliyetlere karşın devletin çiftçilere vereceği ödemelerin yeterli olmayacağı ve yerli ürünlerin bu kısıtlamalarla karşılaşmayan ithal ürünlerle fiyat rekabetine giremeyeceği gerekçeleriyle anlaşmaya karşı çıkarken, kısıtlamaların ülkede çiftçilerin faaliyetlerinin bitmesi anlamına geldiğini iddia ediyor.

Maliye Bakanlığına dayandırılan verilere göre, ülkede 2030'a kadar azot emisyonunu azaltmaya yönelik hedefler nedeniyle 11 bin 200 çiftliğin kapanması öngörülüyor. 17 bin 600 çiftliğin ise mevcut hayvan sayısını üçte birden fazla azaltması bekleniyor.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.