Merkezi İstatistik Kurumu (CBS) 2022 yılında 18-65 yaş arası tahmini 26 bin 600 kişinin evsiz olduğunu, bu sayının geçen yıl 30 bin 600’e çıktığını açıkladı. Devlet Bakanı Maarten van Ooijen, CBS rakamlarını 'çok endişe verici, kabul edilemez ve istediğimizin tam tersi' şeklinde nitelendirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Ooijen "Eğer şimdi harekete geçmezsek, evsizlerin sayısı artacak ve buna bağlı sorunlar daha da kötüleşecek" dedi.

CBS rakamlarının alınan duyumlar ve sahada yapılan gözlemleri doğruladığını belirten Van Ooijen, “Ukrayna'daki savaşın, yüksek enflasyonun ve hala aşırı ısınmış olan konut piyasasının etkilerinin rakamlarda açıkça görüldüğünü görüyoruz.” dedi ve evsizlik sorununun ne kadar acil olduğunu gösterdiğini kaydetti. 

Van Ooijen, evsizliğin önlenmesi kadar, insanlar evsiz kaldıklarında onlara acil danışmanlık verilmesinin de önemli olduğunu belirtti.

Het Leger des Heils, CBS rakamlarının büyük hayal kırıklığı yarattığını açıkladı. Yardım kuruluşu, yeni kabineye bir an önce evsizler için en az 10 bin ilave yaşam alanı ayarlaması ve aynı zamanda yapısal bir çözüm sağlaması çağrısında bulundu.

2022 yılının sonlarında devlet bakanı Ulusal Evsizlik Eylem Planını başlattı. Bu planda çeşitli bakanlıklar, belediyeler, sağlıkla ilgili kuruluşlar ve konut dernekleri evsizliği önleme taahhüdünde bulundu. Van Ooijen, evsizlikle mücadelede planın daha da detaylandırılması, uygulanması ve tüm tarafların ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş