Gelderland eyaleti Liemers bölgesinde Montferland belediyesine bağlı bir kasaba olan Didam’da su uyarısı yapıldı. İçme suyu şirketi Vitens tarafından yapılan açıklamada su depolama tankında enterokok bakterisi tespit edildiği bu nedenle musluk suyunu içmeden veya yemekte kullanmadan önce üç dakika kaynatılması gerektiği belirtildi. 

Şirket sözcüsü 6941, 6942 posta kodlarına sahip yaklaşık yedi bin hanenin bu durumdan etkilendiğini açıkladı.

Suyu kaynatma tavsiyesinin tedbir amaçlı olduğunu belirten sözcü, duş almak, banyo yapmak veya tuvalette kullanmak için bir sakınca bulunmadığını kaydetti. Sözcü ayrıca uyarının en erken pazartesi günü akşama kadar geçerli olduğunu aktardı.

Vitens, önümüzdeki günlerde numune alacak ve boru ağını temizleyecek. Ayrıca ‘enterokok’ bakterisinin suya nasıl bulaştığını da araştıracak.

Geçtiğimiz hafta Utrecht yakınlarındaki Doorn’da yaklaşık dört bin hanelik bir bölümde aynı bakteriye rastlanmış, bölge sakinlerine suyu kaynatmadan kullanmayın tavsiyesinde bulunulmuştu. Suda tespit edilen bakteri rutin kontroller esnasında bulunmuştu.

Vitens aynı bakterinin ikinci kez farklı bir bölgede tespit edilmesinin tamamen tesadüf olduğunu belirtiyor. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş