Danıştay, Eğitim Bakanlığının “hukuka aykırı uygulama” ve “yöneticilere vakıftan para aktarma” ile suçladığı başkent Amsterdam’da bulunan Cornelius Haga Lisesi İslami okulunun bağlı olduğu vakıf yöneticilerini ihraç etme ve değiştirme talimatının, haksız olduğuna hükmetti.

Parool gazetesinde yer alan haberde, Hollanda eski Eğitim Bakanı Arie Slob’un, Eğitim Müfettişliği’nin hazırladığı rapor üzerine 2019 yılında Cornelius Haga Lisesi’nin bağlı olduğu İslami Eğitim Vakfı yöneticilerine verdiği talimatın gerekçelerinin, Danıştay tarafından yetersiz bulunduğu belirtildi.

Haberde, vakıf yöneticilerini “kötü mali yönetim”, “eğitimin kalitesinin takibinde ihmal”, “yöneticilere vakıftan para aktarma” ve “hukuka aykırı uygulama” ile suçlayan Slob’un iki yıl önce Amsterdam Mahkemesi tarafından sadece ilk iki suçlamasının haksız bulunduğu ifade edildi.

Bunun yönetimin ihracı için yeterli olmadığı vurgulanan haberde, Slob’un ihraç talimatını geri çektiği kaydedildi.

Haberde, bakanın talimatını geri çekmesine rağmen “hukuka aykırı uygulama” ve “yöneticilere vakıftan para aktarma” suçlarını kabul etmeyen vakıf yönetiminin davayı Danıştay’a taşıdığı, bu suçlamaların ise bugün Danıştay tarafından haksız bulunduğu aktarıldı.

Hollanda'da İslami okullar
Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığına bağlı İslami okullar, diğer okullar ile aynı müfredata sahip bulunuyor.

Yaklaşık 14 bin civarında öğrencinin eğitim gördüğü ülke genelinde 60 İslami ilk öğretim okulu bulunurken, biri başkent Amsterdam'da diğeri ise Rotterdam'da olan İslami Lise okullarında toplam yaklaşık 1300 öğrenci okuyor.

İslami okulları, İslam kimliği ile kültürüne bağlı olan ve uygulamada bu değerlere önem veren eğitim kurumları olarak biliniyor.

Öğrencilere emin ve güvenli bir ortam hazırlayan İslami okulların diğer bir özelliği de pedagojide ev, sokak ve okul kültürü olarak bilinen saç ayağını eş zamanlı uygulayan bir eğitim sistemine sahip olması.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.