Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli'nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona Amsterdam, Rotterdam ve Deventer başkonsolosları, askeri yetkililer, Hollanda'daki Türk toplumundan siyasetçiler, STK başkanları ve davetliler katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim mesajının okunmasıyla başlayan program, İstiklal Marşı ve Hollanda Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Dişli, Türkiye'nin 99 yıl boyunca iç ve dış düşmanların saldırı ve tehditlerine karşı büyük mukavemet gösterdiğini, Türk devletinin aynı zamanda çevresinde yaşanan savaş ve insanı dramlara da karşılıksız kalmadığını belirtti.

Türkiye'nin gelirine oranla en fazla insani yardım yapan ülke olduğunu vurgulayan Dişli, "Türkiye bugün siyasi, ekonomik ve askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir." dedi.

Görevde bulunduğu 4 yıllık sürede siyasi ve ekonomik ilişkilerin ilerlemesi için çalıştığının altını çizen Dişli, aynı zamanda Hollanda'daki Türk toplumunun huzur ve güvenini de öncelediğini kaydetti.

Dişli, Hollanda'daki görev süresinin sona erdiğine de değinerek, "Bu benim Hollanda'daki görevim sırasında düzenlediğim son Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu." dedi.

Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsoloslarının da görev süresinin aralıkta sonra ereceğini aktaran Dişli, başkonsoloslara yeni görevlerinde başarılar diledi.

Şaban Dişli, resepsiyona katılan, Brezilya, Sao Poula’daki 23 Yaş Altı şampiyonada Dünya Şampiyonu olan Türkiye Tekerlekli Sandalye Eskrim Milli Takımı sporcusu Elke Lale van Achterberg'i tebrik etti.

Resepsiyona onur konuğu olarak davetli Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı da Türkiye'nin Avrupa Konseyi ve NATO'nun kurucu ülkelerinden olduğunu belirterek, "Türkiye bir Avrupa ülkesidir." dedi.

Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun Türkiye Avrupa Birliği (AB) ilişkileri için çok önemli rolü olduğunu belirten Kaymakcı, "Türklere ve Müslümanlara yönelik ön yargıyı birlikte kırmalıyız." diye konuştu.

Dişli'nin göreve başladığı yıllarda TürkiyeHollanda ilişkilerinin çok iyi durumda olmadığını ifade eden Kaymakcı, Dişli'nin 4 yıllık görevi boyunca ilişkilerin çok iyi noktaya geldiğini, ticaret hacminin 10 milyar avroyu aştığını ve Türkiye'yi ziyaret eden Hollandalı turist sayısının 1 milyona yaklaştığını vurguladı.

Faruk Kaymakcı, Dişli ve görevini tamamlayan başkonsoloslara hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.