Hollanda'da çoğu sektör, sayıları artan göçmen işçilere bağlı hale gelirken, uzmanlar yabancı çalışanlar olmadan hizmetlerin sağlanamayacağını düşünüyor.

NU.nl haber sitesinde, göçmen kökenli işçi sayısının giderek arttığı ve birçok sektörün yabancı kökenli çalışanlara bağlı hale geldiği belirtildi.

Haberde, 2006-2021 döneminde, ülkedeki yabancı işçi sayısının 4 kat arttığı ve özellikle Doğu Avrupa ülkelerinden yaklaşık 800 bin göçmen işçinin ülkede çalıştığı ifade edildi.

Göçmen işçilerin başta tarım ve bahçecilik sektörü olmak üzere teslimat, depo ve dağıtım merkezlerinde istihdam edildiğine işaret edilen haberde, uzmanların bazı sektörlerin göçmen işçilere bağlı hale gelmesine ilişkin görüşlerine yer verildi.

Haberde, son 15 yılda özellikle Polonya, Bulgaristan ve Romanya'dan çok sayıda göçmen işçinin Hollanda'ya geldiği bilgisi paylaşıldı.

Leiden Üniversitesinde ekonomi profesörü Olaf van Vliet, göçmen işçilerin özellikle düşük ücretli işlerde çalıştıklarını vurgulayarak, "Eğer bugün onlar giderse yerlerini doldurmak zor olacak." ifadesini kullandı.

Yabancı işçi istihdamının politik bir karar olduğuna ve bunun konut sıkıntısı gibi bir dizi sosyal sorunu beraberinde getirdiğine işaret eden Van Vliet, "Eğer işçi maliyetleri artarsa tüketiciler bunu hissedecek. Örneğin, siparişler artık ücretsiz teslim edilmeyebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu insanlar, ekonomimize önemli katkı sağlıyor"
OTTO Work Force isimli iş bulma firması direktörü Frank van Gool ise bazı sektörlerin göçmen işçiler olmadan işleyemeyeceğini belirterek, "Bunların olmaması durumunda marketler ve sebze tezgahları boş kalır. Sağlık, inşaat ve teknoloji sektörlerinde de sıkıntı yaşanır. Sağlık sektörümüzde Filipinli işçiler bile bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Göçmen işçilerin, istihdamdaki yeri ve sayılarının artmasıyla gelen sosyal problemlerin tartışılmasını doğru bulduğunu kaydeden Van Gool, "Ama bu, o insanlara ihtiyacımız olmadığı anlamına gelmez. Bu insanlar, ekonomimize önemli katkı sağlıyor." yorumunda bulundu.

Fotoğraf: (Temsili) Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş