Kredi Kayıt Bürosu BKR, Direct Pay Services (DPS) adlı firmanın iflas etmesi nedeniyle sorun yaşayan tüketicilere çare olmak amacıyla harekete geçti. BKR, DPS ile ilgili 21 bin borç kaydını geçici bir dönem için listeden çıkartacak.

Financiele Dagblad gazetesinde konu ile ilgili yer alan haberde, Nisan ayında iflas eden DPS'nin borçlu tüketicileri mağdur ettiği belirtildi. 

Haberde DPS’in iflasından bu yana tüketicilerin şirketle hiçbir şekilde iletişim kuramadığı, hatta borçlar ödenmiş olsa bile bunu kayıtlardan sildiremediğine dikkat çekildi. 

Şirket tarafından açtırılan BKR kayıtları, borçlar ödenmiş olsa dahi, listeden çıkartılmadığı için örneğin ev satın almak isteyen bir tüketici, yeni bir ipotek alamıyor. 

BKR, DPS tarafından kaydettirilen borçların geçici olarak kara listeden çıkarmak için bankalar, Finansal Piyasalar Otoritesi ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başladı. BKR’in görüşmelerinin birkaç hafta içerisinde olumlu sonuç vermesi bekleniyor.

Yüksek tahsilat ücretleri
Özellikle telefon şirketleri ve web mağazaları ile çalışan DPS, tüketicilerin bu şirketlere olan borçlarını satın alarak, borçlu kişilere tebligat gönderiyor ve faizi ile birlikte borcu tahsil etmeye çalışıyordu. 

Tüketicilere BKR kayıtlarından nasıl kurtulacakları konusunda yardımcı olan ve hukukçulardan oluşan Dynamiet Nederland'a göre, DPS çok yüksek tahsilat ücretleri talep ediyordu. Yıllar önce ödemesi unutulan küçük miktarlar bile yıllar sonra yüksek bir borç olarak kendilerine geri dönüyordu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş