Hollanda'nın Nieuwleusen kentinde yaşayan 40 yaşındaki bir baba, Perşembe günü çıkarıldığı mahkemede, küçük kızını öldürmekten 12 yıl hapse çarptırıldı. Henüz 4 aylık olan bebeğin ciddi beyin travması nedeniyle öldüğü ortaya çıktı.

Bebeğin öldüğü gece

10 Mart 2020 gecesi baba Richard S. (40) ve anne Geertje B. (38) kızlarını Nieuwleusen'deki aile hekimine getirdi. Ebeveynler tarafından doktora anlatılan hikayede, anne ve bebeğin tökezleyerek düştüğü belirtildi. Ancak bebeğin durumu ciddi olduğu için derhal travma helikopteri ile Groningen'deki üniversite hastanesine nakledildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bebek, öğleden sonra annesinin kollarında can verdi.

Olayın olduğu akşam, babanın çocukla evde yalnız olduğu ve annenin eve döndüğünde bebeğini yaralanmış olarak bulduğu biliniyor.

Yaşananların ehemmiyeti ve bebeğin yaralarının düşmeye bağlı olmadığının ortaya çıkması ile şüpheler baba Richard S. ve anne Geertje B.' nin üzerinde yoğunlaşmıştı. Ebeveynler derhal soruşturmaya alındı.

NFI Raporu

Mahkemeye sunulan Hollanda Adli Tıp Kurumu (het Nederlands Forensisch Instituut - NFI) raporunda, ölüm nedeninin düşme olamayacağı belirtildi. 

Özellikle çocuk ölümleri üzerine uzmanlaşan bir NFI yetkilisinin hazırladığı raporda, şimdiye kadar bir bebekte, beyin travması ve on iki kaburga kırılması gibi ciddi bir yaralanmayla hiç karşılaşılmadığı, 4 aylık bu bebeğin ölümünün bir kazadan kaynaklanamayacağı belirtildi.

Raporda, bebeğin vücudundaki yaraların, sadece kafasına çok sert bir şeyle vurarak veya bebeği fırlatmakla oluşabileceğine vurgu yapıldı.

Karar: 12 yıl hapis

Geçtiğimiz hafta görülen davanın ardından bugün Zwolle mahkemesi kararını verdi. Hakim babanın, "aşırı güç kullanarak" savunmasız bebeğin hayatına son verdiğini vurgularken, savcının talebi olan 12 yıl hapis cezasını onadı.

Mahkeme anneye ihmal suçundan beraat verdi, ancak gerekli yardımı zamanında çağırmadığı ve bebeği aile hekimine götürene kadar 45 dakika oyalandığı için suçlu buldu. Anne için nasıl bir ceza verileceği 22 Temmuz'da belli olacak.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU