Hollanda’da bir litre benzinin fiyatı son beş ayın en yüksek noktasına ulaştı. UnitedConsumers verilerine göre bir litre Euro95 (E10) benzinin tavsiye edilen satış fiyatı bugün 2,20 euroya çıktı. Dizel (1,96 euro), ve LPG fiyatı (1 euro)  aynı kaldı.

UnitedConsumers yetkilisi Paul van Selms Hart van Nederland'a yaptığı açıklamada, bunun en büyük nedeninin ham petrol fiyatlarıyla olan bire bir ilişki olduğunu ve maalesef fiyatların artmaya devam edeceği anlamına da geldiğini söyledi.

Van Selms "Küresel çapta bir petrol sıkıntısı var. Normalde böyle bir durum söz konusu değil, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda birçok rafineride bakım çalışmaları yapılıyor. Bu durum, dünyada artan huzursuzlukla birleşince ham petrol fiyatının yükselmeye devam etmesine neden oluyor ve öngörülebilir gelecekte de yükselmeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Fiyatlar yükselmeye devam edecek
Ukrayna ve İsrail'de giderek uzayan ve tırmanan savaşlar ham petrol fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip. Ukrayna, karşı saldırılar için giderek daha fazla Rus rafinerilerini hedef alıyor.Gazze’de devam eden savaş ve Husilerin denizde petrol tankerlerine saldırması da bu alandaki gerginliğin giderek tırmanmasına neden olmakta. 
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş