İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımına yönelik boykot çağrıları artıyor., da yarışmaya hazırlanırken, ülkenin katılımına yönelik boykot çağrıları da artmaya devam ediyor. Sosyal medyada boykot etiketi ile paylaşımlar yapılıyor, açılan imza kampanyalarına destek geliyor. Hollanda’da da AVRO Tros binası önünde toplanan bir grup, yayın kuruluşunu boykot yapmaya ve yarışmayı yayınlamamaya çağırdı.

Sosyal medyada #BoycottIsrael etiketi resmi Eurovision hesabının her paylaşımının altındaki yorumların başında yer alıyor. Paylaşımlarda İsrail’in yarışmaya katılımının engellenmesi gerektiği vurgulanıyor. İzlanda ve Finlandiya'dan sanatçılar da açılan imza kampanyası ile boykot çağrısında bulunuyor.  Finlandiya'dan yaklaşık 1500 müzik sanatçısı dilekçeyi imzaladı. Sanatçılar, ulusal televizyon kanalları Yle'den, İsrail'in yarışmasına izin verilmesi halinde Finlandiya'nın katılımını geri çekmesini istiyorlar. İzlandalı sanatçılar da aynı talebi İzlanda yayın kuruluşu Rúv'a iletti.

DENK lideri Van Baarle: Wilders’lı ‘aşırı sağcı yıkım koalisyonu’ Hollanda için felaket olacak! DENK lideri Van Baarle: Wilders’lı ‘aşırı sağcı yıkım koalisyonu’ Hollanda için felaket olacak!

İsrail’in yarışmaya katılımını engellemek için açılan bir başka imza kampanyasına da haberin hazırlandığı ana kadar 53 bin kişi destek verdi.

AVRO-TROS binası önünde eylem

avrotros israil gösteri 01

Hollanda’da da Perşembe günü Hilversum’daki AVRO-TROS binası önünde toplanan bir grup gösterici, Eurovision Şarkı Yarışması'nı protesto etti. Göstericiler kamu yayıncısından İsrail’in 11 Mayıs'ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'na katılması halinde bunu yarışmayı yayınlamaması çağrısında bulundu.

Yaklaşık 30 kişilik grup ellerinde Filistin bayrakları ile "Eurovision'u boykot et" ve "Özgür Filistin" yazılı pankartlar ve dövizler taşıdı. Grup ayrıca “Europapa” adlı şarkısıyla Hollanda adına yarışmada sahne alacak olan Joost Klein'a da katılmama çağrısında bulundu.

Ayrıca Eurovision'un organizatörünün,  Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) iki yıl önce yapılan yarışmada, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rusya'ya yaptığı gibi, İsrail'i de yarışmadan men etmesini istedi.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.