Halk Sağlığı Enstitüsü RIVM Şubat ve Mart aylarında dört bebek boğmaca nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu bebeklerin boğmaca aşısı olup olmadığı bilinmiyor. 

Kurum, enfeksiyon nedeniyle ciddi şekilde hastalanan yeni doğan bebeklerin sayısının da hızla artmakta olduğunu, durumun endişe verici olduğunu açıkladı.  

Ulusal Aşılama Programı web sitesine göre normalde yılda en fazla bir çocuk boğmacadan ölüyor bu nedenle iki aylık dönem içinde bebeğin ölmesi endişe verici olarak değerlendiriliyor.

Boğmacadan ölüm sayıları, 1957'de boğmaca aşısı uygulanmaya başlamadan önce yılda yaklaşık iki yüz çocuktu. 

Boğmaca vakalarının sayısı geçen yılın Haziran ayından bu yana artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay doktorların her hafta yaklaşık 250 boğmaca hastası görüldüğünü açıkladı. 

RIVM, semptomları olan herkesin test edilmemesi nedeniyle enfeksiyon sayısının daha da yüksek olduğundan şüpheleniyor.

Boğmaca özellikle (korunmasız) bebekler için tehlikeli bir hastalık. Örneğin, hasta bebekler öksürük nedeniyle bitkin düşerek su içmeyi bırakabiliyor. Öksürük ayrıca oksijen yoksunluğuna da yol açabiliyor.

Boğmaca enfeksiyonu oranları, özellikle hastalığa karşı aşılamanın az olduğu bölgelerde artıyor.

RIVM, bu bölgelerde enfekte bebek sayısındaki artıştan büyük endişe duyulduğunu, boğmacaya yakalanan bebeklerin yüzde 90'ından fazlasının aşılanmadığını belirtiyor. 

©Sonhaber.eu

Utrecht’te 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkusu yaşandı Utrecht’te 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkusu yaşandı

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.