Merkezi İstatistik Bürosu CBS tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Hollanda’da 18 yaşını doldurduktan sonra ebeveynleri ile birlikte oturmaya devam eden gençlerin sayısı giderek artıyor. Tüm gençler arasında 20 yıl önce yüzde 40'ı ailesi ile birlikte otururken  bu oran şuanda yüzde 46'ya yükselmiş durumda.

CBS’in verilerine göre 18 ila 30 yaş arası gençler arasında ailesi ile birlikte yaşamaya devam eden genç kızların sayısı son yirmi yılda yüzde 31'den yüzde 40'a yükseldi. Genç erkeklerin sayısı ise yüzde 47'den yüzde 51'e çıktı.

Ebeveynleri ile yaşamaya devam etme konusunda yaşları 21 ila 24 arasındaki gençlerde özellikle büyük bir artış görülüyor. CBS, 2003 yılında bu yaş grubundaki gençlerin yarısının ebeveynleriyle birlikte yaşadığını, şuanda oranın yüzde 58'e yükseldiğini belirtiyor.

Bir diğer dikkat çeken nokta ise ebeveynleri ile yaşamaya devam eden bu gençler arasında çalışanların oranının yüksek olması. 

Özellikle 2015'ten sonra evde ailesi ile birlikte yaşayanların arttığını belirten CBS, bunun daha çok kredi sisteminin getirildiği ve öğrencilerin artık temel bir hibe almadığı döneme denk geldiğini belirtiyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.