RTL Nieuws tarafından yapılan araştırmada, telefonla ve internet sitesi üzerinden korona hastalarına bilgi veren bir grup aile hekiminin, ivermektin ve hidroksiklorokin gibi tartışmalı ilaçların kullanımını tavsiye ettiği ortaya çıktı. Sağlık ve Gençlik Müfettişliği (IGJ) doktorlar hakkında disiplin işlemi başlatılacağını ve para cezası kesildiğini belirtti..

Sağlık ve Gençlik Müfettişliği'nin tıbbi yönergelerine aykırı olan Ivermectin, bazı aşı karşıtı gruplarca da kuvvetle tavsiye ediliyor, ancak bu ilaç parazit tedavisinde kullanılıyor. Hidroksiklorokin (HCQ) ise belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaç.

Web sitesi; diğer şeylerin yanı sıra çinko ve C ile D vitaminlerinin insanları korona virüsüne karşı daha dirençli hale getirdiğini iddia ediyor. Korona hastaları site aracılığıyla bir korona teşhisi sonrasında aile hekimi ile konsültasyon talebinde bulunabiliyor. 

Web sitesinde ivermektin kullanımı doğrudan tavsiye edilmese de, RTL Nieuws'un araştırma editörlerinin siteyle yaptığı bir konsültasyon sırasında, neredeyse ilk iki dakika içinde, bu ilacın reçete edildiği görülüyor. 

Site günde 20 ila 50 korona hastası ile görüşme yapıldığını belirtiyor. RTL Nieuws'a göre, bu görüşmelerin neredeyse yüzde 80'inde hastalara ivermektin, doksisiklin antibiyotik (vücuttaki bakterilerle savaşan bir antibiyotik, genellikle akne, idrar yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları ve göz enfeksiyonlarında kullanılıyor) ve aspirin kombinasyonundan oluşan bir reçete veriliyor. Bazı durumlarda bunun üzerine romatoid artrit ilacı olan hidroksiklorokin de ekleniyor.

Aşırı dozda ivermektin alımı kişide mide bulantısı, kas ağrıları ve hatta görme kaybı yaratabiliyor. IGJ'ye göre, hidroksiklorokin ve ivermektinin COVID-19'a karşı etkisiz olduğu kanıtlanmış durumda. Öte yandan ilaçlar sadece "hastaların kayıtlı oldukları hastalıkları için veya bilimsel klinik araştırmalar için" reçete edilebilir.

IGJ; bu ilaçları reçete eden hekimler ve teminini gerçekleştiren eczaneler hakkında disiplin soruşturmasının başlatılacağını belirtirken, hekimlere para cezası kesildiğini açıkladı.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU