Halk arasında “55 yaştan dönüş” olarak bilinen Geri Dönüş Yasası Ocak 2025’ten itibaren yürürlükten kaldırılıyor. Yasadan faydalanmak isteyen gurbetçilerin en geç 31 Aralık 2024 gününe kadar Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SVB) başvuru yapmış olması gerekiyor.

55 yaşında ve üstü göçmenlerin anavatanlarına dönerken faydalanabileceği Geri Dönüş Yasası, bu kişilere ömür boyu her ay belirli bir miktar geçim aylığı alabilmesine de olanak sağlıyor. Bu yasa 2014 yılına kadar 45 yaş ve üzeri göçmenler için geçerliydi. 2014 yılında yapılan değişiklikle yaş sınırı 55 yaşa yükseltildi. 

Yasa önümüzdeki yıl yürürlükten kaldırılacak olmasına rağmen, daha önce Geri Dönüş Yasası’ndan faydalanıp memleketine göç etmiş olan vatandaşların hakları aynen, olduğu gibi kalıyor ve bu kişiler maaş almaya devam ediyor. 

Geri Dönüş Yasasından kimler faydalanabilir?
Hollanda Göç Enstitüsü (NMI) tarafından açıklanan bilgilere göre 55 yaş ve üzeri, Geri Dönüş Yasasından faydalanmak isteyen vatandaşların aşağıdaki şartları karşılaması gerekmekte:

  • Hollanda’da ikametinin başladığı tarihte 18 yaşında olmalı
  • Hollanda’da en az 8 yıl ikamet etmeli,
  • Başvuru anında en az son bir yıldır işsiz olmalı,
  • Başvuru anında en az son bir yıldır sosyal ödenek almalı,
  • Başvuru anında 55 yaşını doldurmuş olmalı
  • Hollanda vatandaşlığından ayrılmayı kabul etmeli

Türkiye’ye kesin dönüş yapanların alacağı aylık ne kadar?
Geri Dönüş Yasasından faydalanarak memleketine dönen göçmen vatandaşların alacakları aylık miktar ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor.

Türkiye’ye dönecek olan kişiler için belirlenen 2024 aylık miktarları şu şekilde:

  • Evli veya birlikte yaşayan çiftler: 670,73 euro (567,83 euro + 102,09 euro sağlık yardımı)
  • Tek başına yaşayan çocuklu ebeveyn: 580,54 euro (512,88 euro + 67,66 euro sağlık yardımı)
  • Tek başına yaşayanlar: 456,11 euro (396,87 euro + 59,24 euro sağlık yardımı)

Aylık olarak ödenen miktarlar her yıl Ocak ayında yeniden belirleniyor.

Diğer ülkeler için belirlenen aylık ödenek miktarlarını bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Memleketine geri dönüş yapanlara tanınan diğer haklar nelerdir?
Geri Dönüş Yasasından faydalanarak memleketine giden gurbetçilerin, gidişlerinden sonraki bir yıl içinde fikirlerini değiştirmeleri halinde tekrar Hollanda’ya dönme hakkı bulunuyor. 

Memleketine dönen çiftler, bu tarihten sonra boşanmış veya ayrılmışlarsa, ayrı ayrı ödenek alma hakkına sahip oluyor.

Memlekete dönüş tarihinden sonra eşlerden birisi yaşamını yitirirse, geride kalan eş “Tek başına yaşayan” olarak adlandırılıyor ve aylık maaşı da ona göre ayarlanıyor.

Memlekete dönüş yapmış çocuklu ailelerde, ebeveynlerden her ikisi birden yaşamını yitirirse çocuklara 18 yaşına kadar ödenek verilmeye devam ediliyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı AB’den 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti fırsatı

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.