RTL televizyonunun haberine göre, hükümet artan enerji ihtiyacının karşılanması ve karbondioksit emisyonunun azaltılması hedeflerine ulaşmak için 2035'e kadar iki yeni nükleer santralin daha faaliyete geçmesini hedefliyor.

Haberde, nükleer santrallerin faaliyete geçmesi durumunda yıllık 1650 megawata kadar elektrik üretebileceği ve bunun ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 11 ila 15'ini karşılayacağı kaydedildi.

Ülkenin güneybatısındaki Borssele köyünde yapılması planlanan santraller için ilk olarak 5 milyar euro bütçe ayrıldığı, toplam maliyetin henüz açıklanmadığı belirtildi.

Haberde İklim ve Enerji Bakanı Jetten’ın konuya ilişkin açıklamasında da yeni nükleer santrallerin inşasının 'uzun vadeli, karmaşık ve maliyetli bir süreç' olduğunu yazdığı, bu nedenle ilk hazırlıkların mümkün olan en kısa sürede başlatılmasının önemine vurgu yaptığı kaydedildi. Bakana göre 'kapsamlı karar vermek’ gerekiyor ve bu yüzden 'dikkatli değerlendirmeler' yapılması gerekiyor.

2025-2028 yıllarında inşası planlanan santrallerin 2035'te faaliyete girmesi hedefleniyor.

Kabine ayrıca Borssele'deki Hollanda'nın tek mevcut nükleer santralini daha uzun süre açık tutmayı planlıyor. Bu reaktörün kapanış tarihi şimdilik Aralık 2033 olarak planlanıyordu, ancak kabine, ömrünün uzatılması konusunda anlaşmalar yapmak için hissedarlar ve diğer ilgililerle de istişarelerde bulunacak.

Kabineye göre, mevcut nükleer santralin kullanım ömrünün uzatılması, yeni nükleer santrallerin inşası ve işletmeye alınması için geçen süre içinde 'önemli bir köprü' vazifesi görecek.

Hollanda'da nükleer santraller
Ülkedeki ilk nükleer santral 1969'da faaliyete geçen ve 1997'de kapatılan Dodewaard nükleer santrali olurken, halihazırdaki tek aktif nükleer santral ise 1973'te Borssele köyünde yapıldı.

Yıllık 482 megawat kapasiteli santralin Aralık 2033'te kapatılması öngörülüyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.