Bir binek otomobil için 2023 yılında verilen son tescil numarası "X-609-RJ" idi. Bu kombinasyon bu sayede serinin sonuna gelindiğini de gösterdi. Bu yıl ise yeni bir harf ve rakam kombinasyonu başlayacak. RDW henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak bu yıl Haziran ayının sonunda binek araçlarına yeni serideki plakların verileceği tahmin edilmekte. Buna göre ilk plaka "GBB-01-B" kombinasyonun da olacak.

İlk plaka 1 numaraydı
Hollanda 1898 yılında, Fransa ve Almanya'dan sonra tescil plakası uygulamaya karar veren dünyadaki üçüncü ülke oldu. İlk plaka "1" numaraydı. Sadece birkaç yıl sonra illere göre plaka sistemi getirildi.

Hollanda’da 1951 yılından bu yana harf ve rakam kombinasyon sistemine geçti. O tarihten bu yana toplam 11 harf ve rakam kombinasyonu yapıldı. İlki (ND-00-01) 1951 yılında uygulamaya konulurken, sonuncusu (bir harf - üç rakam - iki harf veya G-001-BB) Ağustos 2019'dan itibaren kullanılmaya başlandı. 

Yeni serinin zamanı kesin değil
Yeni serinin ne zaman yürürlüğe gireceği tam olarak bilinmiyor. RDW, kısmen otomobil alıcılarının o plakanın verilme anını beklemesini önlemek için bu konuda herhangi bir açıklama yapmıyor. Ancak Kenteken.tv'den Jasper Verweij'e göre, yeni plaka serisinin ilk plakası Haziran ortasında çıkarılacak. 

RDW normalde serilerin sonuna kadar devam etmesine izin vermiyor bu nedenle kurumun şimdiden 'sidecode 11' adlı yeni seri için hazırlık yaptığı düşünülüyor.

Yeni seri ‘Gri plakalar’ kullanıma başlandı
Yeni kombinasyon bu hafta kamyonetler, pikaplar ve 'gri tescil' olarak adlandırılan diğer tüm araçlar için uygulamaya konuldu. Bu araçlar 'sidecode 12' adı verilen yeni bir tescil serisine geçti. Yeni kayıt numarasına sahip ilk ticari araç “V-01-BBB” kayıt numaralı bir Ford Transit Connect. 'Eski' seri de VZZ-99-Z kayıt numaralı bir Ford Transit ile sona ermişti.

Plakada yasaklı kombinasyonlar
Hollanda’da plakalarda "PKK" gibi terör örgütü kısaltmalarını çağrıştıran bazı harf kombinasyonlarının kullanımı yasak. Bu yasak bu yıl da devam ediyor. Ancak Verweij'e göre daha önceki yıllarda kullanımı yasak olan "BBB" harfleri  bu yıl listeden çıkartıldı.

Bunun yanı sıra "VVD, PVV ve SGP" gibi bir siyasi parti çağrışımı yapan harf kombinasyonları da hala yasak. 

Yasaklı kombinasyon listesinde ayrıca “GVD, KKK, KVT, LPF, PSV en TBS” kombinasyonları da yer almakta.

Plakalarda sesli harfler de kullanılmıyor. RDW ayrıca "C" ve "Q" harflerini sıfıra çok benzediği için kullanmıyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.