Yeni yılla birlikte; AOW ve maliyet paylaşım yaş sınırları ve enerjide tavan fiyatın yanı sıra araç ve ev sahiplerini ilgilendiren bir dizi yeni düzenleme yürürlüğe girdi.  

1 Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe giren düzenlemelerin bazılarını sizler için derledik.

AOW yaşı
Devlet emeklilik yaşı (AOW) 1 ocak 2023 itibariyle 3 ay yükseltildi. Yeni emeklilik yaşı 67 yıl 10 aya çıkartıldı

Sağlık sigorta paketinin içeriği
Sağlık sigortası paketinin kapsamı değişti. D vitamini ve hamilelik döneminde uygulanan kombinasyon testi temel paketten çıkarıldı. Kombinasyon testi yerine doğum kusurlarını ve kalıtsal hastalıkları tarayan “İnvaziv Olmayan Prenatal Test” (NIPT) uygulaması paket kapsamına alındı. Covid-19 kaynaklı hastalıklara yönelik uygulanan fizik tedavi, iyileştirici tedavi, mesleki terapi, konuşma terapisi veya diyet 1 Ağustos 2023 tarihine kadar ödenmeye devam edecek. 

Gülme gazı yasağı
Eğlence amaçlı gülme gazı kullanımı yasaklandı. Gülme gazının gıda katkı maddesi olarak kullanılması gibi, tıbbi ve teknik amaçlarla kullanımına izin verilmekte.

Maliyet paylaşımı yaş sınırı 
1 Ocak 2023 tarihi itibariyle maliyet paylaşımı standardında (kostendelersnorm ) ailesi ile birlikte kalan çocuklar için uygulanan yaş sınırı 21'den 27'ye çıkartıldı.

Akaryakıt vergilerindeki indirim
Şuanda benzin ve motorine uygulanan vergi indirimi ocaktan itibaren 6 ay daha geçerli olacak. Kabine bir değişiklik yapmazsa 1 Temmuz itibariyle bu kalemlere uygulanan vergiler artırılacak.

Enerjide tavan fiyat uygulaması
1 ocak itibariyle resmi olarak uygulamaya giren tavan fiyat uygulamasında; 
Gaz için maksimum oran: 1200 metreküp tüketime kadar olan kullanımda metreküp başına 1,45 euro
Elektrik için maksimum oran: 2900 kWh'ye kadar olan kullanımda kilovat saat başına 40 sent

Bunun yanı sıra enerjiye uygulanan vergi indirimi 1 ocak itibariyle kaldırıldı. Gaz ve elektrikte uygulanan yüzde 9’luk vergi yüzde 21’e çıkartıldı. 

 Moped kullananlara kask zorunluluğu
“Snorfiets” (moped) kullanan sürücüler ile yanlarında seyahat eden diğer kişilere kask takma zorunluluğu getirildi. Kasksız olarak trafiğe çıkan sürücüler ve yanlarındaki kişilere 100 euro para cezası kesilecek.

Dizel araçlara partikül testi zorunluluğu
Dizel araçların trafik muayenelerine partikül fitresi testi (Roetfiltertest) de dahil edildi. Partikül filtresi olması zorunlu olan tüm dizel araçlar, APK kontrolünde bu testten geçmek zorunda.

Şahsi kullanım için alınacak elektrikli araçlara sübvansiyon
Şahsi kullanım için satın alınan yeni veya ikinci el elektrikli araçlar için sübvansiyon verilecek.  Yeni otomobil başına sübvansiyon miktarı 2.950 euro, ikinci el araç başına 2.000 euro olacak.

Vergiden muaf seyahat ödeneği 
İşverenlerin çalışanlarına iş ile ev arasındaki mesafe için kilometre başına 19 sent ödediği vergiden muaf seyahat ödeneği 22 sente çıkartıldı.

Güneş panellerinde KDV oranı
Evlerde veya evin bahçesindeki ek binalara kurulacak güneş panellerinde vergi miktarı yüzde 21’den 0’a indirildi.
©Sonhaber.eu
Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.