Hollanda’da 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari ücret sisteminde yürürlüğe girecek yeni sistemle birlikte, ücretler aylık yerine saatlik olarak hesaplanacak. Asgari ücretlinin aylık ücreti fiili çalışılan saate göre hesaplanacak. 

Hükümete ait Rijksoverheid web sitesinde 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret miktarına yüzde 3,75 oranında zam yapılacağı belirtildi. Buna göre önümüzdeki yılın başında 21 yaş ve üzeri çalışanların saatlik brüt alacağı ücret 13,27 euro olacak.  

21 yaşın altındaki çalışanların alacağı en az brüt saat ücreti ise şu şekilde:
20 yaş:    10,62 euro
19 yaş:    7,96 euro
18 yaş:    6,64 euro
17 yaş:    5,24 euro
16 yaş:    4,58 euro
15 yaş:    3,98 euro

Hükümet, her sektör için geçerli olacak yeni Saatlik Asgari Ücret (het minimumuurloon) düzenlemesinin, işçi haklarını iyileştireceği ve ücret düzeylerinin daha adil bir şekilde ayarlanacağını ve aynı zamanda genç çalışanların daha fazla desteklenmesine vesile olacağını öngörüyor. 

Yeni düzenlemede geçerli olacak asgari saat ücreti miktarı 1 Temmuz 2024’de enflasyona endeksli olarak yeniden belirlenecek.

İşverenlerin hazırlık yapması gerekiyor
Yeni düzenleme işçiler kadar işverenleri de ilgilendiriyor. Mevcut toplu iş sözleşmeleri ve iş sözleşmelerindeki anlaşmaların yeni hukuk sistemine uyacak şekilde ayarlanması gerekiyor. 

Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve işverenlerin Saatlik Asgari Ücret uygulamasına geçiş döneminde yardımcı olmayı hedefleyen sık sorulan sorular ve örnek hesaplamaların yer aldığı bir kitapçık bulunmakta. Kitapçığa bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.