banner112

Hollanda’da zorunlu askerlik sistemi tartışması geri döndü

banner94

Hollanda’da 1997 yılında sonlandırılan zorunlu askerlik sistemi yeniden tartışmaya açıldı. Bakanlık asker açığını bu yolla kapatmayı düşünüyor.

HOLLANDA 09.04.2022, 09:36 09.04.2022, 15:24
Hollanda’da zorunlu askerlik sistemi tartışması geri döndü

Hollanda, Savunma Bakanlığı ve ordudaki personel açığını kapatmak için İskandinav ülkelerindeki “zorunlu askerlik” sistemini getirmeyi planlıyor.

De Telegraaf gazetesinin haberine göre, Savunmadan sorumlu Devlet Bakanı Christophe van der Maat’ın Hollanda’da askerliği daha ilgi çeken bir meslek haline getirmek için zorunlu askerlik modelleri üzerine çalıştığı belirtildi.

Haberde, İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerindeki askerlik sistemlerinin incelendiği aktarıldı.

Hollanda’nın, 2018’den bu yana her yıl seçilen 4 bin gencin 11 aylık psikolojik ve fiziksel testlerden geçirilerek orduya alındığı kaydedilen haberde İsveç modeline daha yakın olduğu vurgulandı.

Telegraaf, Hollanda ordusunda 9 bin asker açığı bulunduğunu, bunun ordudaki tüm pozisyonların yüzde 25’ine tekabül ettiğine dikkat çekerken, söz konusu kararın alınmasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın rolünün olup olmadığına ilişkin bir bilgi paylaşmadı. 

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, daha önce katıldığı OP1 isimli televizyon programında zorunlu askerliğe karşı olduğunu fakat Hollandalı gençler arasında askerliğin nasıl daha cazip bir meslek hâline geldiğini görmek istediğini bildirmişti.

Şubat ayı içerisinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında bir açıklama yapan Bakanlık sözcüsü de onbinlerce acemi asker için ekipman, bina ve eğitmen hazırlamanın zaman aldığını, bunun hiç istenen bir durum olmadığını belirtmiş, " Bakın, on ya da yirmi yıl sonra durumun nasıl olacağını bilmiyoruz. Bu yüzden, sadece güvenli tarafta olmak için zorunlu askerlik yasası hala mevcut. Ancak şuanda mecburi askeri hizmet uygulamayı düşünmüyoruz.” şeklinde açıklammıştı

Hollanda’da askerlik zorunlu değil, isteğe bağlı
Hollanda’da 1 mayıs 1997 tarihinde zorunlu askerlik hizmet uygulamasına son verildi. Buna rağmen 17 yaşını dolduran kız ve erkeklere, askerlik hizmetine kaydolmakla ilgili bir mektup gönderilmeye devam ediyor. Kişi kendi isteğiyle askere kaydolabilir.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@