banner112

Hollanda’da Utrecht, Deventer arasındaki tüm bölge kuş gribi nedeniyle nakliye yasağına alındı!

banner94

En son Lunteren köyünde ortaya çıkan kuş gribi ile birlikte Utrecht’ten Deventer’a kadar tüm bölge nakliye yasağına girmiş oldu.

HOLLANDA 11.03.2022, 10:14 11.03.2022, 11:52
Hollanda’da Utrecht, Deventer arasındaki tüm bölge kuş gribi nedeniyle nakliye yasağına alındı!

Perşembe günü Gelderland bölgesinde, Ede belediyesine bağlı Lunteren köyünde bir çiftlikte kuş gribi teşhis edildi. Aynı bölgede geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan kuş gribi vakalarındaki artış endişe yaratmaya başladı. 

Kuş gribi teşhisi yapılan çiftlikte ve 1 kilometre yarıçapındaki diğer iki şirkette bulunan yaklaşık 57 bin hayvan itlaf edildi. Çiftliğin etrafında, 3 kilometre yarıçap içindeki bir alanda bulunan 46 kümes hayvanı çiftliğinden örnekler toplanarak incelemeye alındı. 

Lunteren’de ortaya çıkan vaka sonrasında bölgede, 10 kilometre yarıçapındaki bir alan için nakliye ve erişim yasağı getirildi.

Utrecht'ten Deventere'a kadar...
Dün getirilen yasakla birlikte 10 kilometrelik bir yarıçap içinde 228 kümes hayvanı çiftliği bulunmakta. Ancak şuanda yürürlükte olan tüm yasaklı bölgelere bakıldığında, aslında Utrecht'ten Deventer'a kadar tüm “Regio 10” bölgesinin yasaklı bölge statüsüne alındığı görülmekte.

Bakanlık, tüm bölgede toplam kaç tane kümes hayvanı çiftliğinin bulunduğunu bildirmedi. 

Tarım Bakanı Henk Staghouwer'e göre, Hollanda'daki kuş gribiyle ilgili durum 'endişe verici' olmaya devam ediyor. Bakan konu ile ilgili açıklamasında, “Şu anda Avrupa'daki kuş gribi vakaları için hazır bir çözümümüz yok. Ancak sektör ve zincir şirketlerle birlikte hem kısa, hem de uzun vadede çözümler arıyoruz ve üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Staghouwer şuanda diğer alternatiflerin yanı sıra bir aşı planının arandığını, ancak bunun için her şeyden önce virüsün yayılmasını yeterince sınırlayan etkili bir aşıya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Ülke çapında geçerli yasak devam etmekte
Hollanda’da yüksek riskli kuşların bulunduğu bölgelere ziyaret yasağı gibi ulusal önlemler halen geçerli durumda. 

Vatandaşların zorunlu olmadıkça riskli kuşların yaşam alanlarını ziyaret etmesine izin verilmiyor. 

Kümes hayvanlarına benzer kuşlar, su kuşları ve uçamayan kuşların kuş gribini bulaştırma riski oldukça fazla. Bu nedenle tüm bu hayvanlar “risk grubu kuşları” olarak tanımlanıyor. 

Nakliye yasağı nedir?
Nakliye yasağı belirlenen bölgelerde; kuş gribi teşhis edilmiş hayvanların olduğu çiftlikten, tüm kuşlar, kuluçka hayvanları ve sofralık yumurtalar kesinlikle başka bir yere nakledilemiyor. 

Yasak ayrıca, kuş gübresi ve kullanılmış çöpler ile kümes hayvanı çiftliklerinden gelen diğer hayvanlar ve hayvansal ürünler için de geçerli. 

Buna ek olarak, avlanma için ek kurallar da uygulanmakta. Örneğin bu alanda ördek avlamak veya su kuşlarını rahatsız edebilecek alanlarda avlanmak yasak. 

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@