banner124
banner112

Hollanda'da kuş gribi paniği kümes hayvanlarına sokağa çıkma yasağı getirdi

banner94

Hollanda'nın Utrecht şehrinde ölü bulunan yaban ördeklerinde belirlenen kuş gribi virüsünün ardından, kümes hayvanlarının dışarıyla temas etmemeleri için yasak geldi. 

HOLLANDA 23.10.2020, 09:06 23.10.2020, 09:12
Hollanda'da kuş gribi paniği kümes hayvanlarına sokağa çıkma yasağı getirdi
banner119

Hollanda'nın Utrecht şehrine bağlı Kockengen köyünde geçtiğimiz çarşamba günü ölü bulunan 6 yaban ördeğine yapılan testlerin sonucunda 2 ördeğin kuş gribi virüsü taşıdığı ortaya çıkarken, ölü bulunan yaban ördeklerindeki virüsün, kuş gribi türü olan H5N8 olduğu tespit edildi.

Açıklama yapan Hollanda Tarım Bakanlığı, virüsün yayılmasını önlemek için Hollanda genelindeki çiftliklerde kümes hayvanlarının dışarıyla temasının kesilmesi için gezinti yasağı getirdiklerini  ve bu kurala tüm çiftliklerin riayet etmesini istedi.

Havaların soğumasıyla birlikte Rusya'dan göç eden yabani kuşlardan geldiği tahmin edilen virüsün, kümes hayvanlarına virüsü bulaştırma ihtimalinin çok yüksek olduğu için bu kararı aldıklarını belirten Bakanlık yetkilileri, bu sayede kümes hayvanlarını koruyabileceklerini belirttiler.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@