banner112

Araştırma: Hollanda'da kiralık sosyal konut bekleme sırası 7 yıl ile 22 yıl arası sürebiliyor

banner94

Hollanda'da yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, devletten sosyal konut kiralamak isteyen düşük gelirli kişilere ortalama 7 yıl sonra sıra geliyor. Bekleme sırasının en uzun olduğu Landsmeer'de süre 22 yıl.

HOLLANDA 24.04.2021, 17:10
Araştırma: Hollanda'da kiralık sosyal konut bekleme sırası 7 yıl ile 22 yıl arası sürebiliyor
banner119

Hollanda'nın ulusal haber ajansı NOS'nin yaptığı araştırmaya göre, ülke genelindeki 212 belediyenin yüzde 60'ında düşük gelirlilerin devletten sosyal konut kiralayabilmek için en az 7 yıl beklemesi gerekiyor.

Araştırmaya ilişkin yapılan haberde, bekleme süresinin en uzun olduğu Landsmeer, Wormerland, Haarlemmermeer, Diemen ve Laren belediyelerinde ortalama bekleme süresinin 17 yıla kadar çıktığı yazıldı.

Amsterdam'da bekleme süresi 13 yıl

Bekleme süresinin en uzun olduğu 10 belediyenin tamamının ülkenin kuzeyinde yer aldığı belirtilen haberde bu belediyelerdeki bekleme süresinin 14 yıldan fazla olduğu vurgulandı.

Listenin 13. sırasında yer alan başkent Amsterdam'da bekleme süresi 13 yıl 10 ay olarak dikkati çekti.

En uzun süre 22 yıl

Bekleme sırasının en uzun olduğu Landsmeer'de süre 22 yıl olarak açıklanırken sıranın en hızlı geldiği Rijssen-Holten'de bu sürenin 8 ay kadar düştüğü belirtildi.

Haberde sürenin uzunluğuna ilişkin Veluwonen emlak firması yetkilisi Marco de Wilde'nin "Serbest piyasada fiyatların aşırı yüksek olması sebebiyle devletin sosyal konutlarını kiralamak isteyenlerin sayısı son yıllarda çok arttı" ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı vergide indirime gitmişti

Ülkede artan konut ihtiyacını gidermek için Rotterdam gibi birçok şehirde geçici küçük taşınabilir evler inşa edilerek sosyal konut talebinin karşılaması planlanıyor.

Hollanda İçişleri Bakanlığı, ülkedeki konut sıkıntısını gidermek ve inşaat firmalarını teşvik etmek için emlak vergilerinde indirime gitmişti.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@